• Посилання скопійовано

У якому періоді відображати зобов’язання за конструктивними дивідендами?

Підприємство у 2021 році здійснювало експортні операції, що є контрольованими за ціною, що нижче ціни визначеної за принципом «витягнутої руки». Така сума прирівняна до дивідендів. Податок з доходу нерезидента буде сплачуватись за рахунок резидента. У якому періоді відображати нарахування податкових зобов’язань з податку на доходи нерезидента?

Згідно з пп. 141.4.2 ПКУ, у разі якщо резидент (крім платників ЄП IV групи) здійснює на користь нерезидента виплату доходів, зазначених в абз. 4-6 пп. 14.1.49 ПКУ, у сумі, що перевищує суму, що відповідає принципу "витягнутої руки", або виплачує інші доходи, прирівняні згідно з ПКУ до дивідендів, такий резидент має утримати з суми такого перевищення та з таких інших доходів податок на доходи нерезидента за ставкою в розмірі 15 відсотків (якщо інша ставка не встановлена міжнародним договором, згоду на обов’язковість якого надано Верховною Радою України).

Такий податок має бути сплачений до граничної дати подання звіту про контрольовані операції за відповідний звітний (податковий) рік.

Визначити суму податку можна лише після того, як платник податків визначить суму доходу чи витрат, що не відповідає принципу "витягнутої руки", а це можна зробити лише після завершення року, в якому було здійснено операції, щодо яких визначається ціна за принципом "витягнутої руки".

Якщо дохід виплачується нерезиденту у будь-якій формі, відмінній від грошової (зокрема, як у випадку, що описаний у запитанні), або якщо податок на доходи нерезидента не було утримано з відповідного доходу під час виплати (у тому числі під час виплат доходів, прирівняних за ПКУ до дивідендів), такий податок підлягає нарахуванню та сплаті виходячи з такого розрахунку:

Пс = СД*100/(100 - СП) - СД,

де:

  • Пс - сума податку до сплати;
  • СД - сума виплаченого доходу;
  • СП - ставка податку, встановлена цим підпунктом.

Своєю чергою, у такому випадку у платника податків резидента виникатимуть витрати, якщо нерезидент не погоджується визнати свої зобов’язання щодо нарахованого податку на доходи нерезидента (у тому числі з доходів, прирівняних ПКУ до дивідендів).

При цьому, Мінфін в узагальнюючій податковій консультації щодо питань оподаткування доходів нерезидентів, що прирівнюються до дивідендів (№480 від 20.08.2021 р.) зазначає, якщо податкові зобов'язання з податку на доходи нерезидента перед бюджетом не було утримано з відповідного доходу під час виплати нерезиденту (у тому числі, під час виплат доходів, прирівняних за ПКУ до дивідендів), то у платника виникатимуть зобов’язання на дату здійснення їх розрахунку та витрати.

Отже, зобов'язання з податку на доходи нерезидента перед бюджетом  в даному випадку відображаються у декларації з податку на прибуток того звітного періоду, у якому такі зобов’язання сплачені до бюджету, тобто у Декларації за звітний період 2022 року, у якому фактично було сплачено такий податок.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442