• Посилання скопійовано

Облік стелажів-конструкторів

Обладнанням магазинів є стелажні системи-конструктори, які включають до 1500 елементів, вартістю кожного до 400 грн. Зібраний з елементів стелаж коштує більше 20 000 грн. Періодично стелажі розбираються, з елементів формуються нові стелажі. Як обліковувати такі елементи?

Загальні облікові підстави

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 7, об'єкт  ОЗ  -  це:

  • закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього;
  • конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій;
  • відокремлений комплекс конструктивно з'єднаних предметів однакового або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс - певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно;  
  • інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством.

З визначення об’єкта ОЗ випливає, що підприємство може обліковувати окремими об’єктами кожен елемент, або зібраний з кількох елементів стелаж.

Але оскільки періодично стелажі розбираються і з них формуються нові стелажі, таки перевагу слід надати, на наш погляд, обліку кожного елемента.

Якщо підприємство встановило вартісну ознаку предметів, що входять до складу малоцінних необоротних активів і така ознака більша за вартість кожного окремого елемента, вони обліковуються в складі МНМА на субрахунку 112. Наприклад, якщо встановлена ознака 20000 грн., а вартість елементів до 400 грн, то кожен такий елемент буде обліковуватися як окремий об’єкт в складі МНМА.

Якщо ж підприємство вирішить обліковувати окремий стелаж, вартість якого більше 20000 грн, то його обліковують на субрахунку 106 «Інструменти, прилади та інвентар».

У будь-якому разі, придбані елементи обліковуються у складі капітальних інвестицій на субрахунку 15, а потім зараховуються на баланс: Дт 106 чи 112 Кт 15.

Причому зараховують на баланс в момент встановлення зібраного стелажа в магазині, тобто, в момент, коли стелаж готовий до використання у діяльності підприємства. Оформляти зарахування можна Актом введення в експлуатацію основних засобів, форма якого затверджена Наказом №818.

 

Які особливості обліку окремих елементів у складі МНМА?

Про особливості обліку МНМА ми писали, приміром, тут.

Відповідно до п. 27 НП(С)БО 7, амортизація МНМА нараховується за прямолінійним та виробничим методами. Амортизація може нараховуватися у першому місяці використання об'єкта в розмірі 50% його вартості, яка амортизується, та решта 50% вартості, яка амортизується, у місяці їх вилучення з активів (списання з балансу) внаслідок невідповідності критеріям визнання активом або в першому місяці використання об'єкта 100% його вартості.

Таким чином, підприємство може обрати для амортизації елементів один з чотирьох методів амортизації.

Причому як і для інших ОЗ, для МНМА підприємство встановлює строк корисного використання. Наприклад, він може становити і 10 років тощо.

Якщо підприємство є платником податку на прибуток і застосовує коригування на податкові різниці, то для МНМА «амортизаційна» різниця, встановлена ст. 138 ПКУ, не застосовується. Адже така різниця передбачена для ОЗ, а не для МНМА.

 

Облік розкомплектації стелажа, облікованого як один об’єкт ОЗ

Це питання ми детально розглянули тут.

 ***

Читайте також: Обліковуєте МНМА: вплив на податок на прибуток

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809