• Посилання скопійовано

Облік часткового відшкодування державою вартості лікарських засобів

ТОВ, платник податку на прибуток, ПДВ - мережа аптек. Приймає участь в держпрограмі з продажу ліків клієнтам із знижкою, яку компенсує держава. Отримали відшкодування знижки на поточний рахунок. Як відображати в обліку? Що з ПДВ?

Бухгалтерський облік

ТОВ продає товари (лікарські засоби). Причому частково кошти надходять від покупців, а частково на суму знижки компенсуються державою (так звана реімбурсація).

Це означає, що під час продажу лікарського засобу потрібно відобразити заборгованість в сумі державного відшкодування (реімбурсації).

Таким чином, продаж відображається проводками (цифри умовні):

  • Дт 301 Кт 702 – 107 грн (на суму, сплачену покупцем);
  • Дт 377 Кт 702 – 214 грн (на суму реімбурсації);
  • Дт 702 Кт 641 – 7 грн (нараховане ПЗ з ПДВ на суму, оплачену покупцем);
  • Дт 702 Кт 643 – 14 грн (відображена заборгованість за сумою ПДВ, яка стосується реімбурсації);
  • Дт 702 Кт 791 – 300 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 902 Кт 281 – 150 грн (списана собівартість реалізованого товару);
  • Дт 285 Кт 281 – 171 грн (списана торгівельна націнка);
  • Дт 791 Кт 902 – 150 грн (собівартість реалізації віднесена на фінрезультати).

Далі надходить компенсація від держави. Вона має цільовий характер. Тому може бути доречним відобразити отримані кошти як цільове фінансування, з подальшим зарахуванням заборгованості за сумою знижки:

  • Дт 311 Кт 482 – 214 грн (отримана реімбурсація);
  • Дт 643 Кт 641 – 14 грн (нараховане ПЗ з ПДВ);
  • Дт 482 Кт 377 – 214 грн (погашена заборгованість на суму реімбурсації).

 

ПДВ

До операцій постачання лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів, застосовується ставка ПДВ 7% (пп. «в» п. 193.1 ПКУ).

Базою оподаткування є договірна вартість; до складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг (п. 188.1 ПКУ).

Причому ціни на лікарські засоби, які підлягають реімбурсації, регулюються державою (див. Реєстр, затверджений Наказом МОЗ від 10.08.2021 р. №1705). А тому не застосовується правило абз. 2 п. 188.1 ПКУ, за яким база оподаткування операцій з постачання товарів не може бути нижче ціни придбання таких товарів.

З наведеного випливає, що ПЗ з ПДВ нараховуватиметься на всю вартість продажу – в розглянутому прикладі на 300 грн. І становитиме 21 грн (300 х 7%).

Причому датою виникнення ПЗ з ПДВ буде:

  • на суму оплати покупцем – дата продажу (п. 187.1 ПКУ);
  • на суму реімбурсації – дата зарахування коштів реімбурсації (див. п. 187.7 ПКУ, де визначена дата виникнення ПЗ з ПДВ у разі оплати за рахунок бюджетних коштів).

Подібним чином відповідає і податкова на питання в підкатегорії 101.16, ЗІР: «Як складається податкова накладна, якщо договором передбачено, що товари/послуги частково оплачуються за рахунок бюджетних коштів, а частково – за рахунок коштів покупця?».

В цій самій консультації податкова зазначає, щоби стосовно порядку складання ПН у кожному конкретному випадку зверталися до ДПС за отриманням індивідуальної податкової консультації.

Від себе додамо, що ПН на такі операції складаються в загальному порядку. Причому на суму оплати від покупця складається ПН на частковий продаж.

За умовами наведеного вище прикладу, якщо продано покупцю одну упаковку лікарського засобу вартістю 321 грн., але покупець оплатив тільки 107 грн., в ПН буде зазначено кількість проданого товару не 1 уп., а 0,3333 уп. (107 : 321).

А при надходженні реімбуксації в ПН зазначать наступну частину поставки – 0,7777 уп. (1 – 0,3333).

Тут, звісно, постає питання щодо труднощів у відслідковуванні товарів, які були продані і за які надалі отримано реімбуксацію.

Варто сказати, що для такого відслідковування з метою складання ПН на ринку України існують програмні рішення. Тобто, таке відслідковування здійснюється спеціалізованою комп’ютерною програмою.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202419
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202425
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442