• Посилання скопійовано

При отриманні фіндопомоги від засновника дисконт не призводить до виникнення доходу

При визначенні теперішньої вартості довгострокових фінансових зобовязань (десятирічний валютний кредит від пов’язаної компанії), дисконт та амортизацію дисконту пiдприємство хоче відображати через власний (додатковий) капітал, а не через дохід чи витрати. Які підстави для цього наведено в НП(С)БО?

Відповідно до п. 5 НП(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Відповідно до п. 6 НП(С)БО 16, витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Це все, що знаходимо в НП(С)БО стосовно відображення збільшення капіталу замість збільшення доходу і зменшення капіталу замість відображення витрат. Збільшення капіталу, а не доходу відображається у разі внесків учасників підприємства. А зменшення капіталу, а не відображення витрат, маємо у разі вилучення капіталу або розподілу його між власниками.

Поряд з цим НП(С)БО не містять конкретики. Про які внески учасників йде мова? 

В численних публікаціях українських бухгалтерських видань внески трактують як будь-які фінансові чи майнові надходження підприємству, внаслідок яких за загальним правилом повинні відображатися доходи чи витрати. Але якщо такі внески від учасників підприємства, відображаються не доходи чи витрати, а збільшується, зменшується додатковий капітал.

Тобто, якщо підприємство нараховує дисконт, в загальному порядку воно відобразить дохід на кредиті субрахунку 746, а амортизацію дисконту на дебеті субрахунку 952. Але якщо дисконт пов’язано з отриманням кредиту (позики) від учасника, замість доходу відображається збільшення додаткового капіталу за кредитом субрахунку 425, а амортизація показується зменшенням додаткового капіталу за дебетом субрахунку 425.

Щоправда, за буквального прочитання наведених вище норм НП(С)БО мова йде тільки про вартість самого внеску, а не про додаткові доходи і витрати, з ним пов’язані. Наприклад, якщо учасник надав підприємству безповоротну фінансову допомогу, таку допомогу можна трактувати як внесок від учасника, отже, на вартість допомоги збільшується не дохід підприємства, а додатковий капітал. Якщо надалі прийнято рішення повернути цю допомогу учаснику, операцію повернення показують зменшенням додаткового капіталу, а не відображенням витрат.

З наведених нами вище міркувань випливає, що однозначної, чіткої, зрозумілої відповіді на поставлене запитання НП(С)БО не містять. 

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Мінфіном, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує НП(С)БО, НП(С)БО в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.

Таким чином, з наведеного питання рекомендуємо звернутися до Мінфіну.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144