Відповідно до п. 5 НП(С)БО 15, дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Відповідно до п. 6 НП(С)БО 16, витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.
Це все, що знаходимо в НП(С)БО стосовно відображення збільшення капіталу замість збільшення доходу і зменшення капіталу замість відображення витрат. Збільшення капіталу, а не доходу відображається у разі внесків учасників підприємства. А зменшення капіталу, а не відображення витрат, маємо у разі вилучення капіталу або розподілу його між власниками.
Поряд з цим НП(С)БО не містять конкретики. Про які внески учасників йде мова?
В численних публікаціях українських бухгалтерських видань внески трактують як будь-які фінансові чи майнові надходження підприємству, внаслідок яких за загальним правилом повинні відображатися доходи чи витрати. Але якщо такі внески від учасників підприємства, відображаються не доходи чи витрати, а збільшується, зменшується додатковий капітал.
Тобто, якщо підприємство нараховує дисконт, в загальному порядку воно відобразить дохід на кредиті субрахунку 746, а амортизацію дисконту на дебеті субрахунку 952. Але якщо дисконт пов’язано з отриманням кредиту (позики) від учасника, замість доходу відображається збільшення додаткового капіталу за кредитом субрахунку 425, а амортизація показується зменшенням додаткового капіталу за дебетом субрахунку 425.
Щоправда, за буквального прочитання наведених вище норм НП(С)БО мова йде тільки про вартість самого внеску, а не про додаткові доходи і витрати, з ним пов’язані. Наприклад, якщо учасник надав підприємству безповоротну фінансову допомогу, таку допомогу можна трактувати як внесок від учасника, отже, на вартість допомоги збільшується не дохід підприємства, а додатковий капітал. Якщо надалі прийнято рішення повернути цю допомогу учаснику, операцію повернення показують зменшенням додаткового капіталу, а не відображенням витрат.
З наведених нами вище міркувань випливає, що однозначної, чіткої, зрозумілої відповіді на поставлене запитання НП(С)БО не містять.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється Мінфіном, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує НП(С)БО, НП(С)БО в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності.
Таким чином, з наведеного питання рекомендуємо звернутися до Мінфіну.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити