• Посилання скопійовано

Списання безнадійної заборгованості фізособи перед підприємством: якi наслiдки?

ТОВ надало поворотну фіндопомогу засновнику. Після смерті отримувача його заборгованість була успадкована спадкоємцями. Які наслідки будуть у ТОВ та у спадкоємців, якщо списати таку заборгованість після спливу строку позовної давності?

Списання заборгованості після спливу строку позовної давності – наслідки для ТОВ

Якщо за дебіторською заборгованістю спливає строк позовної давності, вона перестає бути активом і тому в бухобліку ТОВ її потрібно списати. Для списання безнадійної дебіторської заборгованості підприємства повинні створювати резерв сумівних боргів. Про нарахування цього резерву ми писали у матеріалах:

Отже, при списанні заборгованості за наданою фіндопомогою, за якою сплив строк позовної давності, у ТОВ зменшується резерв сумнівних боргів, а на суму заборгованості, яка перевищує резерв, збільшуються витрати:

Зміст операції

Дт

Кт

Сума (умовна)

Списання безнадійної дебіторської заборгованості за рахунок раніше створеного резерву

38

377

10000

Списання безнадійної дебіторської заборгованості, якщо резерв не створювався

944

377

5000

 

Наслідків з ПДВ у ТОВ не виникає.

 

Списання заборгованості після спливу строку позовної давності – наслідки для фізособи-боржника

Відповідно до пп. 164.2.7 ПКУ, сума заборгованості платника податків за укладеними ним цивільно-правовими договорами, за якою минув строк позовної давності і яка перевищує 50% місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (у 2022 році — 1240,50 грн), включається до складу річного оподатковуваного доходу фізособи. Отже, такі суми підлягають обкладенню ПДФО. А ось якщо заборгованість менше встановленої межі, вона до оподатковуваного доходу не потрапляє і ПДФО не обкладається. З оподатковуваної суми заборгованості фізособа зобов’язана самостійно сплатити ПДФО та ВЗ на підставі річної декларації про доходи.

Підприємству-кредитору необхідно відобразити суму списаної заборгованості в додатку 4ДФ до об’єднаної звітності з ознакою:

  1. «107» — якщо сума заборгованості включається до оподатковуваного доходу;
  2. «194» — якщо сума заборгованості не обкладається ПДФО та військовим збором.

На жаль, єдиним способом уникнути сплати податків для фізособі є варіант повернення отриманої фіндопомоги.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Поставка основного засобу резиденту за трьохстороннім договором, де платник-нерезидент: облік та оподаткування
    Підприємство уклало трьохсторонній договір на поставку автобусів дитячому садку, де платником є нерезидент. Оплата в євро. Перша частина оплати 10% - 02.01.2024 р., друга 90% - 14.02.2024 р. ПДВ у складі ціни. Поставка автобуса відбулася 15.02.2024 р. Який порядок відображення в обліку та складання ПН?
    27.03.202413
  • Як повернути ОЗ з рахунку 286 знову на рахунок 10?
    Підприємство у вересні 2021 р. прийняло рішення продати основні засоби (меблі). Активи було переведено до складу необоротних активів, утримуваних для продажу за найменшою з вартостей, зокрема, балансовою. У зв'язку з війною ці ОЗ не були продані. У 2024 р. прийнято рішення не продавати їх та продовжити використовувати у госпдіяльності. Скоригована балансова вартість (балансова вартість зменшена на суму амортизації, яка була б нарахована за період жовтень 2021 - грудень 2023 рр.) дорівнює нулю. За якою вартістю зараховувати об'єкт до складу основних засобів?
    26.03.202461
  • Облік компенсації за працевлаштування ВПО
    Які бухгалтерські проведення слід здійснити при компенсації роботодавцю за працевлаштування ВПО?
    26.03.202434
  • Чи збільшують первісну вартість ОЗ витрати на його монтаж на новому місці використання?
    Підприємство має об’єкт ОЗ, який використовувався в орендованому магазині. Після закінчення договору оренди, об'єкт ОЗ демонтований за старою адресою використання та переміщений в інший орендований магазин за іншою адресою. Для використання ОЗ за новою адресою підприємство понесло витрати на демонтаж за старою адресою та монтаж ОЗ на новому місці. Як обліковувати послуги демонтажу і монтажу старого (що уже був у використанні) об'єкту ОЗ за новою адресою? Чи можна збільшити первісну вартість ОЗ на суму витрат на його монтаж на новому місці?
    25.03.202442
  • Облік придбання ОЗ в кредит за програмою 5-7-9
    Підприємство придбаває обладнання, сплачуючи 30% коштів, а 70% сплачує банк за кредитним договором на 5 років за програмою 5-7-9. Частину відсотків за кредитом сплачує підприємство, а частину - держава. Обладнання ще не виготовлене. За договором, поставка буде на 71-й день від дати оплати, яка була 08.02.2024 р. Як відображати ці операції в бухобліку?
    21.03.202442