• Посилання скопійовано

Продаж повністю замортизованого ОЗ: які особливості обліку?

ТОВ у 2016 році отримало ОЗ (комп’ютери) як внесок до статутного капіталу. Наразі ці ОЗ є повністю замортизованими. Прийнято рішення про продаж таких ОЗ ФОП - платнику ЄП 2 групи. Чи можна не застосовувати рахунок 286? Який код УКТ ЗЕД зазначати, якщо вхідної ПН на такі ОЗ не було?

Нюанси бухгалтерського обліку

Згідно з п. 9 П(С)БО 27, необоротні активи та група вибуття, утримувані для продажу, відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності на дату балансу за найменшою з двох величин - балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації.

В даному випадку, об’єкт ОЗ є повністю замортизованим, а отже, його балансова вартість дорівнює нулю. Таким чином, переводити такий ОЗ при продажу до групи вибуття на рахунок 286 дійсно не доречно, оскільки сума такого бухгалтерського запису є нульовою.

Тому в обліку продаж повністю замортизованого ОЗ відображатиметься наступними записами:

  • Дт 131 Кт 10 – списано нараховану амортизацію та первісну вартість реалізованих ОЗ;
  • Дт 361 Кт 712 – відображено дохід від реалізації у розмірі договірної вартості;
  • Дт 712 Кт 641/ПДВ – нараховано ПЗ з ПДВ виходячи з договірної вартості;
  • Дт 311 Кт 361 – отримано оплату від покупця.

Дохід (виручка) від реалізації ОЗ визнається на дату відвантаження обладнання, в разі наявності всіх наведених нижче умов:

  • покупцеві передані ризики й вигоди, пов'язані з правом власності на продукцію (товар, інший актив);
  • підприємство не здійснює надалі управління та контроль за реалізованою продукцією (товарами, іншими активами);
  • сума доходу (виручка) може бути достовірно визначена;
  • є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов'язані з цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

Також нюанси оформлення та оподаткування продажу замортизованих ОЗ ми писали тут та тут.

 

Як визначити код УКТ ЗЕД?

Відповідно до пп. 201.1 ПКУ, у податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов’язкові реквізити, зокрема, опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг, а також код товару згідно з УКТ ЗЕД.

Номенклатура товарів продавця має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів.

При цьому, як роз'яснюють податківці у довідковому ресурсі «ЗІР» для цілей класифікації товарів використовують Українську класифікацію товарів зовнішньоекономічної діяльності, що є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України».

Крім того, з питання правильності визначення коду товарної класифікації згідно з УКТЗЕД для товарів податківці пропонують звертатись до Торгово-промислової палати України (їх регіональних відділень) або науково – дослідних інститутів судових експертиз.

Платники податку, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з ДКПП не повністю, але не менше ніж чотири перші цифри відповідного коду.

Зокрема, з кодом УКТ ЗЕД 8471 зазначаються «Машини автоматичного оброблення інформації та їх блоки; магнітні або оптичні зчитувальні пристрої, машини для перенесення даних на носії інформації у кодованому вигляді та машини для оброблення аналогічної інформації, в іншому місці не зазначені».

Однак, підприємство має самостійно встановлювати код УКТ ЗЕД (в тому числі із зверненням до Торгово-промислової палати України) при постачанні конкретного обладнання виходячи з його специфіки та особливостей (якщо відсутні документи в яких би зазначався такий код при придбанні або імпорті).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025812