• Посилання скопійовано

Облік стенду для проведення випробувань

Для виконання робіт з проектування підприємству на загальній системі (платник ПДВ) необхідно зробити стенд для проведення випробувань, який потім замовнику не передається. Як відобразити в бухобліку створення такого стенду? Як потім його списати? Що з ПДВ при списанні?

Бухгалтерський облік

Підприємство виконує роботи з проектування.

Таким чином, витрати на створення стенду мають включатися до собівартості таких робіт.

Але оскільки стенд є окремим матеріальним об’єктом, він повинен і обліковуватися окремим об’єктом протягом усього строку його використання.

Правило обліку досить просте.

Відповідно до п. 6 НП(С)БО 9 для цілей бухобліку запаси включаюсь, серед іншого, малоцінні та швидкозношувані предмети (далі - МШП), що використовуються протягом не більше одного року або нормального операційного циклу, якщо він більше одного року.

В цьому правилі наведено два види строків використання – не більше:

  1. одного року;
  2. нормального операційного циклу, якщо він більше року.

Один рік – це 12 календарних місяців підряд.

Операційний цикл - проміжок часу між придбанням запасів для провадження діяльності і отриманням грошей та їх еквівалентів від реалізації виробленої з них продукції або товарів і послуг (п. 3 ч. І НП(С)БО 1).

В розглядуваній ситуації підприємство виконує роботи з проектування для одного замовника. Таким чином, строк виконання таких робіт – це і є операційний цикл.

Оскільки за умовами запитання стенд використовуватиметься тільки для виконання зазначених робіт, з точки зору бухгалтерського обліку стенд використовуватиметься протягом операційного циклу.

Це означає, що стенд в бухгалтерському обліку обліковується у складі МШП, тобто, на рахунку 22 «Малоцінні та швидкозношувані предмети».

Тобто, всі витрати з виготовлення стенду спершу обліковуються на рахунку 23: Дт 23 Кт 13, 20, 651, 661, 631.

А після того, як стенд буде готовий, його за собівартістю зараховують на рахунок 22: Дт 22 Кт 23.

Відповідно до п. 23 НП(С)БО 9 вартість малоцінних та швидкозношуваних предметів, що передані в експлуатацію, виключається зі складу активів (списується з балансу) з подальшою організацією оперативного кількісного обліку таких предметів за місцями експлуатації і відповідними особами протягом строку їх фактичного використання.

Тобто, якщо стенд почне фактично використовуватися для виконання робіт, його списують на собівартість виконання роботи: Дт 23 Кт 22.

Поряд з цим в оперативному обліку стенд продовжує обліковуватися тільки в кількісному вигляді.

Після того, як стенд стане непотрібним, його остаточно списують навіть в оперативному обліку. Списання оформляють Актом на списання малоцінних і швидкозношуваних предметів (форми №МШ-8). Якщо внаслідок списання стенду підприємство отримує матеріали, які матимуть використання на підприємстві, їх оприбутковують на балансі: Дт 20 Кт 719.

 

Податок на прибуток

В податковому обліку відповідно до пп. 14.1.138 ПКУ основні засоби – матеріальні активи вартістю більше 20 000 грн. і строком використання більше року або операційного циклу, якщо він довший за рік.

В розглядуваній нами ситуації навіть якщо стенд буде вартістю більше 20 000 грн, він однаково використовується не більше за операційний цикл. Тому стенд в податковому обліку не буде відноситися до складу ОЗ.

Вартість стенда буде списана спершу на витрати собівартості виконуваних робіт (Дт 23 Кт 22), а при продажу робіт разом з іншими витратами собівартості робіт на собівартість реалізації (Дт 903 Кт 23) і на фінрезультати до оподаткування (Дт 79 Кт 903).

Таким чином, вартість стенду зменшить фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Причому податкових різниць для МШП ПКУ не передбачено.

 

ПДВ

Стенд використовується в господарській діяльності. Тому якщо поряд з витратами на виготовлення стенду відображався ПК з ПДВ, при подальшому використанні стенду в господарській діяльності, в оподатковуваних операціях, при списанні стенду з балансу компенсуючі ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ не нараховуються.

 ***

Читайте також: МШП та МНМА: податковий облік

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025809