• Посилання скопійовано

Бухгалтерський облік шин на комбайн

Підприємство придбало шини для комбайна (2 шт.) вартістю 254 тис. грн. Як правильно їх обліковувати?

Відповідно до Інструкції № 291 на субрахунку 207 «Запасні частини» ведеться облік придбаних чи виготовлених запасних частин, готових деталей, вузлів, агрегатів, які використовуються для проведення ремонтів, заміни зношених частин машин, обладнання, транспортних засобів, інструменту, а також автомобільних шин у запасі та обороті. Автомобільні шини, що є на колесах та в запасі при автомобілі, які враховані в ціні автомобіля та включені в його інвентарну вартість, обліковуються у складі основних засобів.

Комбайн не є автомобільним транспортом, хоча і належить до транспортних засобів (див. тут).  Тому формально зазначені норми Інструкції № 291 його не стосуються.

На наш погляд, в цьому разі до обліку шин потрібно підходити, як до обліку основних засобів.

Згідно з п. 4 НП(С)БО 7 основні засоби – матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва тощо, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Об’єктом основних засобів може бути як закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдями до нього, так і конструктивно відокремлений предмет, призначений для виконання певних самостійних функцій, може бути інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу, що контролюється підприємством.

З огляду на той факт, що строк служби шин на комбайні понад рік, але менше строку служби самого комбайну, на наш погляд, такі шини слід облікувати як окремий об’єкт ОЗ і амортизувати в загальному порядку. Тобто, з точки зору визначення основних засобів шини є конструктивно відокремленим предметом, призначеним для виконання певних самостійних функцій. Їх можна також розглядати, як інший актив, що відповідає визначенню основних засобів, або частина такого активу.

Маємо також норму п. 29 Методрекомендацій № 561, де сказано, що заміна окремих важливих компонентів (частин) основних засобів (двигунів тощо) може бути відображена як заміна об'єкта основних засобів, якщо термін корисного використання такої частини відрізняється від терміну корисного використання основних засобів, до яких належить цей компонент. У цьому випадку заміна такого компонента відображається капітальними інвестиціями у придбання нового об'єкту основних засобів і списанням заміненого об'єкта.

Тут також йде мова про можливість обліковувати окремі частини основних засобів як самостійні об’єкти основних засобів.

Групи основних засобів наведено в п. 5 НП(С)БО 7. На наш погляд, серед наведених там груп для обліку шин підходить група інших основних засобів. Тобто, в такому разі встановлені на комбайн шини обліковують на субрахунку 109 «Інші основні засоби».

Ми навели власний погляд на облік шин для комбайна. Проте варто зазначити, що згідно з ч. 2 ст. 6 Закону про бухоблік регулювання питань методології бухобліку покладено на Мінфін. Тому рекомендуємо з розглядуваного нами питання звернутися до цього органу.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

 • Як списати повернений за рекламацією нерезиденту товар, несправний з вини покупця?
  Підприємство імпортер продало покупцеві трансформатор, нарахувавши ПДВ. Товар оплачений. Але трансформатор зламався і покупець повернув його підприємству, а підприємство в режимі реекспорту (ПДВ 0%) передало нерезиденту для з’ясування причини несправності. З’ясувалося, що винним є покупець. Трансформатор ремонту не підлягає, тому повертатися не буде. Як підприємству списати цей трансформатор?
  08.06.202316
 • Як обліковувати нестачу товару при експорті?
  Підприємство планує експортувати олію. Право власності за договором переходитиме на складі покупця згідно з фактично вивантаженою олією за показниками зважування покупцем, за яку і буде оплата. Але завантажують в цистерни і зазначають в митній декларації більшу кількість, на яку складають і ПН. Різниця є осадом (фуз олійний). Осад потім вимивають під час підготовки цистерни для імпорту продукції. Як відобразити це в бухгалтерському та податковому обліках?
  08.06.202322
 • Облік та ПДВ у комітента при дропшипінгу
  Постачальник (комітент) і продавець (комісіонер) продають товар за умовами дропшипінгу. Продавець продає товар, отримуючи кошти від покупців і перераховуючи за мінусом своєї винагороди постачальнику. А постачальник доставляє товар безпосередньо покупцям, минаючи продавця. Які бухгалтерські проведення у постачальника (комітента) на послуги доставки? На кого комітенту складати ПН?
  06.06.202336
 • Облік та податкування при придбанні юрособою легкового авто у фізособи
  Юрособа планує придбати легкове авто у фізособи. Експертна оцінка є. Які особливості оподаткування та бухгалтерського обліку?
  05.06.2023131
 • Тимчасова споруда на орендованій землі: що в обліку?
  Господарство збудувало на орендованій землі тимчасовий піднавіс для техніки площею 300 м кв. з дозволу господаря. Як облікувати даний піднавіс? Чи потрібно землю під ним якось окремо відображати?
  05.06.202344