• Посилання скопійовано

Оприбуткування надлишків давальницької сировини: облік

Підприємство-переробник отримує давальницьку сировину, переробляє і отримує кількість продукції, яка перевищує норму. За домовленістю з замовником йому передають кількість продукції за нормами. А надлишок залишається переробнику, без оплати замовнику. Як такий залишок відобразити в обліку переробника?

Отриману для переробки сировину переробник відображає на позабалансовому субрахунку 022 «Матеріали, прийняті для переробки». На балансі ця продукція не відображається, тому що переробник не придбаває сировину, не отримує на неї право власності.

Всі витрати з переробки сировини переробник обліковує на рахунку 23.

Оприбуткування готової продукції, отриманої внаслідок переробки, відображається на окремому аналітичному рахунку до субрахунку 022.

Наприклад, отримання давальницької сировини відображають на субрахунку 022 (давальницька сировина).

Потім оприбутковують готову продукцію на субрахунку 022 (готова продукція, виготовлена з давальницької сировини), а використану сировину списують з субрахунку 022 (давальницька сировина).

Послуги переробки і вироблену продукцію передають переробнику за актом, додатково може складатися накладна:

  • Дт 361 Кт 703 – на вартість послуг переробки;
  • 022 (готова продукція, виготовлена з давальницької сировини) – списується з позабалансового субрахунку передана замовнику продукція, виготовлена з давальницької сировини;
  • Дт 703 Кт 641 – нараховано ПЗ з ПДВ;
  • Дт 703 Кт 791 – дохід від продажу послуг віднесено на фінрезультати;
  • Дт 903 Кт 23 – списано собівартість послуг переробки;
  • Дт 791 Кт 903 – собівартість реалізації списано на фінрезультати;
  • Дт 311 Кт 361 – оплата замовником послуг переробки.

Ми навели базові проводки щодо обліку давальницьких операцій.

Якщо за домовленістю з замовником переробник залишає у себе кількість продукції, отриманої внаслідок переробки давальницької сировини, яка перевищує норми, без жодної оплати замовнику, в обліку таку продукцію можна відобразити таким чином.

По-перше, поставити на баланс давальницьку сировину, з якої вироблено надлишок продукції: Дт 201 Кт 718. Окрім того, такий надлишок списується з позабалансового субрахунку 022.

Відповідно до п. 12 НП(С)БО 9 первісною вартістю запасів, одержаних підприємством безоплатно, визнається їх справедлива вартість з урахуванням витрат, передбачених пунктом 9 цього НП(С)БО 9.

Справедлива вартість - сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов'язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 НП(С)БО 19).

Тобто, зазначений надлишок оприбутковують за ціною, за якою можна продати давальницьку сировину.

Далі списують цей надлишок на собівартість переробки: Дт 23 Кт 201.

Потім за виробничою собівартістю оприбутковують надлишок продукції, яка залишається переробнику: Дт 26 Кт 23.

Таким чином, до собівартості такої продукції буде включено як вартість давальницької сировини, так і вартість переробки, яка припадає на кількість такої продукції.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202410
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024171
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024289
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202429
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202453