• Посилання скопійовано

У процесі переробки давальницької сировини залишається металобрухт: облік та оподаткування

Підприємство уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким технологічні відходи (металобрухт) залишаються у нього і реалізовуються підприємствам. Як обліковувати цей металобрухт? Чи підпадає він під визначення п. 199.6 ПКУ та чи треба перерозподіляти податковий кредит?

ЗапитанняПідприємство уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким технологічні відходи виробництва (металобрухт) залишаються у власності (підприємства). Весь металобрухт реалізовується заготівельним підприємствам. Як обліковувати отриманий металобрухт у процесі переробки давальницької сировини? Чи цей металобрухт підпадає під визначення п. 199.6 ПКУ та чи треба перерозподіляти податковий кредит за ст. 199 ПКУ?

Відповідь:

Давальницький договір за своєю суттю є договором на виконання робіт. Тому окремі вимоги Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ), встановлені для договорів підряду, застосовуються і до договорів на переробку давальницької сировини.

Так, ч. 1 та ч. 2 ст. 840 ЦКУ передбачені два моменти:

1) підрядник (тобто переробник) зобов'язаний подати замовнику звіт про використання матеріалу (давальницької сировини) і повернути залишок;

2) умовами договору можуть бути передбачені терміни повернення надлишків сировини та основних відходів.

На жаль, самого визначення основних відходів немає у законодавстві. Втім, на практиці під ним розуміють під відходи, що утворюються внаслідок переробки.

За загальним правилом право власності на давальницьку сировину на кожному етапі їхньої переробки, а також на можливі зворотні та незворотні відходи (у зазначеному випадку – це металолом), отримані внаслідок переробки давальницької сировини, належить власнику такої давальницької сировини. Втім, сторони можуть домовитися у договорі про інше.

Відповідно до умов запитання, згідно з умовами договору, такі відходи як металобрухт після переробки безоплатно залишаються у переробка давальницької сировини, то переробнику таку операцію слід розглядати як звичайне оприбуткування безоплатно отриманих запасів із відображенням доходу (Дт 209 Кт 718).

Звичайно ж, якщо такі відходи – металобрухт можна визнати запасами згідно з п. 9 П(С)БО 9 «Запаси». Нагадаємо, запаси – це активи, які, зокрема, утримуються для подальшого продажу (розподілу, передачі) за умов звичайної господарської діяльності; утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством/установою.

Тобто металобрухт слід визнавати активом та визнавати певні доходи, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди, пов'язані з використанням відходів, та їх вартість може бути достовірно визначена. 

При цьому оприбутковується цей металобрухт за справедливою вартістю (п. 12 П(С)БО 9), якою в цьому випадку буде ціна можливої реалізації.

Оскільки під час оприбуткування металобрухту збільшується актив, без виникнення зобов’язань з його сплати, то одночасно в обліку виникає дохід (п. 5 П(С)БО 15 «Дохід»).

Відмітимо, що незважаючи на те, що металобрухт відповідає визначенню зворотних відходів із абз. 2 п. 2.13 Методрекомендацій №2, втім, вважаємо, що на підставі п. 12 П(С)БО 16 «витрати» виймати із витрат на послуги з переробки справедливу вартість зворотних відходів (металобрухту) не можна. Адже ця норма може бути застосована тільки тоді, коли у виробництво йшли власні матеріали (наприклад, дошка), оскільки на рахунок 23 спочатку має бути списано власні матеріали (у вигляді дошки) (Дт 23 Кт 20)), щоб при виникненні відходів (стружки) їх справедливу вартість можна було вийняти із рахунку 23 (Дт 209 Кт 23). 

 

На замітку!

На практиці можуть бути передбачені й інші умови залишення відходів у власності переробника (із меншим податковим навантаженням). Наприклад, укладається окремий договір купівлі-продажу відходів від переробки давальницької сировини, або ж у договорі на переробку прописується, що вартість робіт із переробки частково оплачується відходами, що утворилися при переробці. Що у першому, що у другому варіанті – у переробника не буде в обліку виникати дохід у вигляді безоплатно отриманих відходів, адже навіть у другому варіанті вартість таких відходів є компенсацією за виконані роботи.

 

ПДВ

Згідно з п. 23 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ тимчасово до 1 січня 2017 року звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання відходів і брухту чорних і кольорових металів. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються КМУ.

Відмітимо, що оскільки постачанням також вважається операція із безоплатно отриманих товарів, то замовник повинен виписати ПН на дату складання акту примайння-передачі металобрухту (пп. «а» п. 185.1, пп. 14.1.191 ПКУ).

Що стосується можливості використання п. 199.6 ПКУ для відсутності необхідності проведення пропорційного віднесення сум ПДВ до ПК у разі якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, то вважаємо, що ця норма не поширюється на ситуації із безоплатним отриманням металобрухту (вище ми з’ясували, що згідно з нормами бухобліку переробник саме безоплатно отримує металобрухт, а отримує його не в процесі переробки). Адже у п. 199.6 ПКУ мова йде про постачання платником податку відходів і брухту чорних і кольорових металів, які утворилися в такого платника внаслідок переробки, обробки, плавлення товарів (сировини, матеріалів, заготовок тощо) на виробництві, будівництві, розібранні (демонтажу) ліквідованих основних фондів та інших подібних операцій.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024929
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202428
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249095
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202434