• Посилання скопійовано

Операція знесення будинку в обліку неприбуткової організації

Неприбуткова організація, релігійна громада, отримала в подарунок від фізособи будиночок і землю. Будиночок буде знесено. Які документи має отримати бухгалтер після цієї операції та які бухгалтерські проведення зробити, якщо організація веде облік на рахунках класу 8?

Щодо рахунків класу 8

Відповідно до абз. 6 розділу І Інструкції №291, в редакції змін, внесених Наказом Мінфіну від 31.05.2019 р. №226, яка діє з 23.07.2019 р., рахунки класу 9 "Витрати діяльності" ведуться всіма підприємствами з відкриттям за власним рішенням рахунків класу 8 "Витрати за елементами".

Тобто рахунки класу 9 повинні вести в обов’язковому порядку всі підприємства, включаючи неприбуткові організації. Рахунки класу 8 можуть вестися додатково до рахунків класу 9.

А до внесення цих змін згідно з абз. 6 розділу І Інструкції неприбуткові організації могли вести бухгалтерський облік витрат з використанням тільки рахунків класу 8 "Витрати за елементами".

Отже, якщо зараз неприбуткова організація веде облік витрат тільки на рахунках класу 8, вона порушує правила бухобліку. У такому разі організація має внести зміни до власної облікової політики і вести облік обов’язково із застосуванням рахунків класу 9. Поряд з цим, можна додатково вести облік витрат на рахунках класу 8.

 

Безоплатне отримання будівлі та землі

У бухобліку у разі отримання безоплатних ОЗ (а будівля і земля відноситься до ОЗ) дохід не визнається. Але згідно з п. 13 Методрекомендацій №561, на вартість такого ОЗ слід збільшити додатковий капітал. Причому пп. 10 НП(С)БО 7 встановлено, що первісна вартість безоплатно отриманих ОЗ дорівнює їх справедливій вартості на дату отримання з урахуванням витрат, передбачених п. 8 НП(С)БО 7.

Тож на вартість безоплатно отриманих ОЗ будуть проведення:

  • Дт 103 «Будинки та споруди» Кт 424 «Безоплатно одержані необоротні активи» - на вартість будівлі;
  • Дт 101 «Земельні ділянки» Кт 424 – на вартість землі.

Якщо будівля буде використовуватися в діяльності організації, на неї в загальному порядку починає нараховуватися амортизація. Якщо будівля не буде використовуватися в діяльності, а підлягає знесенню, вона списується в порядку, який ми наведемо нижче.

А земельна ділянка не амортизується (див. п. 22 НП(С)БО 7).

 

Бухоблік операцій знесення будівлі

Нагадаємо, що якщо будівлю зносять, щоб на її місці побудувати нову будівлю, вартість знесеної будівлі списують на собівартість будівництва нової будівлі, що в бухобліку відображатиметься проведенням:

  • Дт 151 Кт 103 – на вартість будівлі.

На цей субрахунок списують і всі витрати на знесення.

Якщо під час знесення будуть отримані матеріали, які в подальшому будуть використовуватися в діяльності, їх оприбутковують проведенням: Дт 205, 209 Кт 151. Оцінити матеріали можна за ціною, за якою їх можна продати.

 

А що в цьому разі робити з сумою на субрахунку 424?

На наш погляд, сума на цьому субрахунку зменшуватиметься з відображенням доходу, в розмірі, пропорційно сумі нарахованої амортизації вже новопобудованої будівлі: Дт 424 Кт 745 (див. п. 24 додатку до Методрекомендацій №561).

Якщо будівлю зносять для звільнення земельної ділянки, без мети подальшого будівництва, вартість будівлі списують на витрати:

  • Дт 976 (85, якщо використовуються рахунки класу 8) Кт 103 – на вартість будівлі;
  • Дт 424 Кт 746 – одночасно показати дохід в сумі, відображеній на субрахунку 424.

На субрахунок 976 (рахунок 85) списують і всі витрати на знесення.

Якщо під час знесення будуть отримані матеріали, які в подальшому будуть використовуватися в діяльності, їх оприбутковують проведенням: Дт 205, 209 Кт 746.

 

Які документи, що підтверджують операцію знесення будівлі, має отримати бухгалтер?

Операцію знесення (фактично – списання) будівлі оформляють Актом списання ОЗ (форма №ОЗ-3).

Акт складається у двох примірниках комісією, призначеною керівником організації, затверджується керівником організації або особою, на те уповноваженою. Перший примірник акта передають до бухгалтерії, другий залишається у особи, відповідальної за зберігання основних засобів та є підставою для оприбуткування матеріалів, що залишилися в результаті знесення будівлі.

Варто сказати, що якщо знесення здійснює стороння організація (підрядник), така організація передає результати виконаних робіт за актом приймання-передачі, а також передає за окремою накладною чи актом матеріали, отримані під час знесення. В такому разі документи підрядника будуть підставою для складання Акту списання ОЗ і прикладатимуться до такого Акту.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    Сьогодні 12:097
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202562
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518