• Посилання скопійовано

Облік зразків та витрат на їх розмитнення при наданні послуг з тестування

Підприємство надає інженерні послуги нерезиденту з випробування і тестування зразків замовника. Як відображати в обліку безоплатне надходження матеріалів від замовника? Як відобразити витрати, пов’язані з розмитненням таких зразків?

Чи потрібно оприбутковувати зразок?

Згідно з визначенням, наведеним у ст. 1 Закону про бухоблік, активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигод у майбутньому.

Своєю чергою, відповідно до п. 4 П(С)БО 9, запаси – це активи, які:

  • утримуються для подальшого продажу (розподілу, передачі) за умов звичайної господарської діяльності; 
  • перебувають у процесі виробництва з метою подальшого продажу продукту виробництва;
  • утримуються для споживання під час виробництва продукції, виконання робіт та надання послуг, а також управління підприємством.

В даному випадку, підприємство отримує зразок не для власного використання або подальшого продажу, а як об’єкт надання послуг замовнику. Тобто, такі зразки для підприємства, що проводить тестування не є активами, а отже, не підлягають для оприбуткування на балансових рахунках.

Однак, враховуючи те, що все таки операції з отримання, зберігання та в подальшому або повернення чи знищення (внаслідок тестування), мають бути відображені в обліку, то вважаємо за доцільним використовувати позабалансовий субрахунок 023 «Матеріальні цінності на відповідальному зберіганні» (оскільки все ж таки підприємство несе відповідальність за отримані зразки і використання їх саме для тестування).

Отже, отримання зразку для тестування відображається записом Дт 023 (вартість може бути зазначено або у відповідному документів про передачу від нерезидента або, наприклад, у митній декларації). Якщо в процесі тестування зразок підлягає знищенню, або відбувається його повернення нерезиденту після тестування, то така операція відображається записом Кт 023.

 

Чи виникає дохід при отриманні або використанні зразків?

Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5 П(С)БО 15).

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені (п. 6 П(С)БО 16).

Зважаючи, що отримання і знищення (повернення) зразків не призводить до збільшення або зменшення активів (відображення відбувається на позабалансовому рахунку), то ані доходів, ані витрат від таких операцій не буде.

 

Як відображати в обліку понесені витрати на розмитнення?

А осб витрати, що несе підприємство при розмитнені таких зразків, пов’язані безпосередньо з наданням послуг з сертифікації. Тобто, якщо договірними умовами передбачено, що підприємство, яке здійснює сертифікацію відповідає і за розмитнення зразків, то такі витрати не відносяться на вартість отриманих зразків (оскільки, як було зазначено вище, підприємство не визнає їх для себе активами), а відносяться або до складу собівартості наданих послуг з тестування (якщо договором не передбачено компенсації таких витрат замовником), або збільшуються заборгованість замовника перед підприємством (у випадку, якщо компенсація таких витрат передбачено договором на підставі поданого виконавцем звіту про понесені витрати).

Зауважимо, що п. 7 П(С)БО 16 встановлено, що витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Отже, понесені витрати у періоді отримання відповідного доходу відображаються або відразу на субрахунку 903 «Собівартість реалізованих робіт і послуг», або потрапляють на нього через рахунок 23 «Виробництво» (в залежності від підходу до обліку собівартості наданих послуг підприємства).

Якщо підприємство отримало зразки в одному періоді, а здійснило тестування, та відповідно отримало дохід у іншому, то для обліку використовується проміжний рахунок 39 «Витрати майбутніх періодів».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202529
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    04.04.2025260
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    04.04.202537
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202533
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202529