• Посилання скопійовано

Компенсація та виплата відпустки у приймаючої сторони: як відобразити в бухобліку?

Підприємство перед приєднанням провело нарахування невикористаних днів відпустки, сплатило всі податки та передало компенсацію, що належить працівникам для подальшої виплати на картки, новому підприємству. Як новому підприємству провести нарахування і виплату відпустки, якщо з моменту нарахування минуло два місяці?

Працівників підприємства, які продовжать трудові відносини на реорганізованому підприємстві, можливо перевести на іншу роботу згідно з новим штатним розписом, затвердженим після проведення реорганізації. Переведення працівника на іншу роботу відповідно до ч. 1 ст. 32 КЗпП здійснюється лише за згодою працівника.

За бажанням працівника, що звільняється за переведенням на інше підприємство, грошова компенсація за невикористані дні щорічної відпустки може бути перерахована на рахунок цього підприємства (ст. 24 Закону про відпустки).

Згідно з п. 8 ч. 7 ст. 10 Закону про відпустки, працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи повністю або частково щорічну основну відпустку і не отримали за неї грошову компенсацію, за їх бажанням надаються щорічні відпустки повної тривалості до настання шестимісячного строку безперервної роботи у перший рік роботи на даному підприємстві.

Облік компенсації за невикористану відпустку у нового роботодавця такий:

1. Дт 311 Кт 685 - оприбутковано отриману від попереднього роботодавця компенсацію за невикористану відпустку працівниками;

2. Дт 377 Кт 663 - відображено заборгованість перед працівниками у сумі компенсації за невикористану відпустку – коли працівник використовує цю відпустку і підприємство повинно виплатити йому кошти не пізніше ніж за три дні до початку відпустки;

3. Дт 685 Кт 377 - проведено зарахування залишків;

4.  Дт 663 Кт 311 - виплачено відпускні за рахунок отриманої компенсації.

Така компенсація виплачуватиметься працівникам, тільки тоді, коли вони забажають використати дні щорічної відпустки, що залишилися з попереднього місця роботи.

Для нарахування відпускних на новому місці роботи потрібно керуватися Порядком №100

Нагадаємо, що новий роботодавець зобов’язаний виплатити працівнику відпускні за три дні до початку відпустки. 

Виходячи з запитання, працівнику виплачуються відпускні через два місяці після переведення. У тому разі, якщо працівник бере відпустку, що має більшу тривалість, ніж кількість днів, які «передані» попереднім роботодавцем, то для оплати тих днів відпустки, що перевищують кількість «переданих» днів, здійснюється новий розрахунок відпускних. А саме, працівнику, який пропрацював на новому підприємстві менше року, середню заробітну плату потрібно обчислити на основі виплат за фактичний час роботи, тобто з першого числа місяця після оформлення на роботу до першого числа місяця, в якому надається відпустка або виплачується компенсація за невикористану відпустку (абз. 2 п. 2 Порядку №100).

Звертаємо увагу, у нового роботодавця потрібно визначити новий розрахунковий період для розрахунку середньої зарплати для розрахунку днів щорічної відпустки, яка надається понад ту кількість днів відпустки, що вже передані попереднім роботодавцем.

При цьому до розрахунку середньої включаються виплати передбачені п. 3 Порядку №100 та не включаються - зазначені в п. 4 цього Порядку. 

Увага! Сума компенсації за невикористану відпустку, перераховану на нове місце роботи, не включається при розрахунку середньої зарплати для відпускних.

Якщо працівник, переведений на роботу на інше підприємство, повністю або частково не використав щорічні основну та додаткові відпустки і не одержав за них грошову компенсацію, то до стажу роботи, що дає право на щорічні основну та додаткові відпустки, зараховується час, за який він не використав ці відпустки за попереднім місцем роботи (ч. 3 ст. 9 Закону про відпустки). Тобто, робочий період, за який працівнику надаватиметься щорічна відпустка, не змінюється. Аналогічну думку Мінсоцполітики зазначає у листі від 25.11.2015 р. №1531/13/84-15.

Облік у нового роботодавця нарахування та виплати відпускних переведеним працівникам за дні відпустки, що зароблені вже на новому підприємстві, такий:

1. Дт 471 Кт 661 - нараховані відпускні за рахунок резерву;

2. Дт 471 Кт 651 - нарахований ЄСВ за рахунок резерву;

3. Дт 661 Кт 641/ПДФО - утримано ПДФО із суми відпускних;

4. Дт 661 Кт 642 - утримано ВЗ із суми відпускних;

5. Дт 651 Кт 311 - перераховано ЄСВ до бюджету;

6. Дт 641/ПДФО Кт 311 - перераховано ПДФО до бюджету;

7. Дт 642 Кт 311 - перераховано ВЗ до бюджету;

8. Дт 661 Кт 311 - перераховано на картку працівнику суму відпускних.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202510
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025249
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025998