• Посилання скопійовано

Податковий облік придбання та продажу облігацій з дисконтом

Підприємство у 2018 році за 1000 грн придбало облігацію, номінал якої 1200 грн. За 2 роки амортизація дисконту (200 грн) віднесена до доходу. У 2020 році облігацію продано за 1500 грн. У 2018 та 2019 роках подавалася річна декларація. У 2020 р. – поквартально. Як в 2020 р. заповнити Додатки ЦП та РІ?

Бухгалтерський облік

Про бухгалтерський облік облігацій, придбаних з дисконтом, ми детально писали тут. Зараз коротко:

Придбана облігація за вартістю придбання зараховується на субрахунок 143. А коли на чергову дату балансу до строку погашення залишається менше 12 місяців, облігація переводиться до складу поточних активів: Дт 352 Кт 143.

Після придбання і до погашення на кожну дату балансу облігацію відображають в обліку з урахуванням амортизації дисконту. Амортизацію дисконту відображають проведенням: Дт 143, 352 Кт 733.

Доходи від продажу облігацій відображають на субрахунку 741 «Дохід від реалізації фінансових інвестицій»: Дт 377 Кт 741 – 1500 грн. Собівартість проданих облігацій – на субрахунку 971 «Собівартість реалізованих фінансових інвестицій»: Дт 971 Кт 352 – 1200 грн.

 

Податок на прибуток

Найперше зауважимо, що для доходів внаслідок амортизації дисконту податкових різниць немає. Застосовуються тільки різниці від продажу, переоцінки цінних паперів, зокрема, облігацій.

Різниця за пп. 141.2.3 – пп. 141.2.5 ПКУ, яка відображається в додатку ЦП.

Згідно з пп. 141.2.3 ПКУ, окремо визначається загальний фінансовий результат за операціями з продажу або іншого відчуження цінних паперів звітного періоду відповідно до національних або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Причому, якщо такий загальний фінрезультат від продажу прибутковий, він збільшує фінрезультат до оподаткування податкового звітного періоду (див. пп. 141.2.5 ПКУ). Якщо збитковий, збиток переноситься на зменшення фінрезультату за цінними паперами наступних періодів (див. пп. 141.2.4 ПКУ).

Зазначена різниця розраховується в додатку ЦП до декларації.

Залежно від виду облігації дохід від продажу (відображений проведенням Дт 377 Кт 741, в розглядуваній ситуації – 1500 грн) відображається в одному з рядків – 01.2 - 01.7. А загальна сума доходу від продажу всіх цінних паперів записується в рядок 01.

Витрати, пов’язані з придбанням облігації (відображені проведенням Дт 971 Кт 352, але без урахування дисконту, в розглядуваній ситуації тільки на суму 1000 грн), залежно від виду облігації відображають в одному з рядків 02.2 – 02.7. А загальна сума витрат від продажу всіх цінних паперів записується в рядок 02.

Якщо інших операцій з цінними паперами не було, то позитивна різниця між доходом і витратами (у розглядуваній ситуації – 500 грн.) записується в рядок 4.1.4 РІ додатка ЦП. Надалі ця сама сума потрапляє в рядок 4.1.4 ЦП додатка РІ.

Різниця за пп. 141.2.1 і пп. 141.2.2 ПКУ, яка відображається в додатку РІ.

Як ми вже зазначили, в додаток РІ в рядок 4.1.4 ЦП записується сума, наведена в рядку 4.1.4 РІ додатка ЦП.

Поряд з цим, згідно з пп. 141.2.1 ПКУ, фінрезультат до оподаткування збільшується на суму від’ємного фінрезультату від продажу цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Такий від’ємний фінрезультат показується в рядку 4.1.2 додатку РІ.

А згідно з пп. 141.2.2 ПКУ, фінрезультат до оподаткування зменшується на суму позитивного фінрезультату від продажу цінних паперів, відображеного у складі фінансового результату до оподаткування звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.

Такий позитивний фінрезультат показується в рядку 4.2.2 додатку РІ.

В розглядуваній ситуації результат позитивний і за даними бухобліку складає 300 грн. (1500 – 1200). Таким чином, ці 300 грн. записують в рядок 4.2.2 додатку РІ.

Читайте також туттут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    Сьогодні 12:1811
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202420
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442