• Посилання скопійовано

Облік готівки, яка приймається ігровим автоматом ФОПа-«єдинника»

ФОП на ЄП групи ІІІ (5%) приймає готівку через ігровий автомат. Документ клієнтам про приймання готівки не видається. Автомат має лічильник, який фіксує кількість ігор. Як обліковувати таку готівку? Чи потрібен РРО?

РРО

Відповідно до ст. 2 Закону про РРО, автомат з продажу товарів (послуг) - РРО, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості, та створює контрольну стрічку в електронному вигляді.

Оскільки ігровий автомат в розглядуваній нами ситуації в автоматичному режимі отримує готівку і надає послуги, він є автоматом з продажу послуг, а тому на нього мають поширюватися всі вимоги Закону про РРО.

Такий автомат повинен мати вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор - РРО, призначений для забезпечення реалізації фіскальних функцій (ст. 2 Закону про РРО).

Суб’єкти господарювання, які використовують автомати, повинні подавати до контролюючих органів по дротових або бездротових каналах зв’язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті РРО або в пам’яті модемів, які до них приєднані (п. 7 ст. 3 Закону про РРО).

З наведеного випливає, що використовувати автомат, який не має вбудованого електронного контрольно-касового реєстратора, є порушенням вимог Закону про РРО.

За непроведення розрахункових операцій через РРО до 01.01.2022 р. штраф становить:

  • 10% вартості проданих послуг – за порушення, вчинене вперше;
  • 50% вартості проданих послуг – за кожне наступне порушення.

З 01.01.2022 року штаф становитиме, відповідно, 100% і 150% вартості проданих послуг.

Але поки що, а саме до 01.01.2022 р. РРО може не застосовуватися тими ФОП на ЄП, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 220 розмірів мінзарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (п. 61 підр. 10 розд. ХХ ПКУ). Мінзарплата станом на 01.01.2021 р. становить 6 000 грн. Отже, дохід не має перевищувати 1 320 000 грн (220 х 6 000).

Причому з 01.01.2022 р. застосування РРО для ФОП-«єдинників» буде обов’язковим, незалежно від обсягу доходу. Звісно, якщо не будуть знову внесені якісь зміни стосовно цього питання.

 

Як оприбутковувати готівку, отриману ігровим автоматом

Відповідно до п. 11 Положення №148, оприбуткування та облік ФОП отриманих доходів здійснюється в книгах обліку доходів і витрат/у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів у порядку, визначеному ПКУ.

Відповідно до пп. 296.1 ПКУ, ФОП - платники ЄП першої і другої груп та платники ЄП третьої групи, які не є платниками ПДВ, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Тобто, отримані протягом місяця доходи потрібно записати у Книзі обліку доходів, які ведуться ФОП у довільній формі.

Відображення отриманих доходів в книзі і буде вважатися оприбуткуванням готівки. Причому законодавство не регламентує процедуру оприбуткування – яким чином потрібно її оформляти тощо.

Тому таку процедуру ФОП визначає самостійно.

Наприклад, якщо автомат не фіскалізовано, процедуру вилучення готівки ФОП може оформляти актом вилучення готівки з автомату. В акті зазначати дату вилучення, суму вилученої готівки, підтверджуючи власним підписом ФОП чи відповідального працівника. Додатково може застосовуватися фото-фіксація процесу вилучення (за бажанням ФОПа). На підставі такого акту і здійснюється запис до Книги.

Але якщо автомат фіскалізовано, записи до Книги здійснюватимуться кожного дня на підставі Z-звіту або щоденних підсумків операцій, навіть якщо готівка з автомата і не вилучалася. У такому разі, якщо додатково відобразити в Книзі вилучену на підставі Акта готівку, дані про доходи будуть задвоєні. Поряд з цим, відобразити вилучену готівку в Книзі потрібно, щоб виконати норми Положення №148. Тому можна вилучену готівку записати до Книги, а потім відняти суму, яка раніше вже відображена у складі доходу на підставі Z-звіту або щоденних підсумків операцій.

 

Податковий облік (ЄП)

Відповідно до пп. 292.7 ПКУ, у разі здійснення торгівлі товарами або послугами з використанням торговельних автоматів чи іншого подібного обладнання, що не передбачає наявності РРО та/або ПРРО, датою отримання доходу вважається дата вилучення з таких торговельних апаратів та/або подібного обладнання грошової виручки.

Звісно, що якщо автомат буде фіскалізовано і обладнано РРО, дохід в книзі обліку доходів потрібно буде відображати кожного дня на підставі Z-звіту або щоденних підсумків операцій.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144