• Посилання скопійовано

Оплата за товар через банківський термінал: що в обліку?

Підприємство має касовий апарат та банківський термінал. При продажі товару пропав зв'язок з касовим апаратом і кошти надійшли на рахунок, а фіскальний чек та списання у програмі товару не пройшло. Як провести правильно таку операцію?

При здійсненні розрахунків за товари з використанням платіжних терміналів на поточний рахунок сума зараховується за мінусом комісії банку. Сума комісії відображається окремим рядком в банківській виписці, яку відносять до складу адміністративних витрат  підприємства та відображають на рахунку 92 (п. 16 П(С)БО 17).

У податковому обліку доходи і витрати відповідатимуть доходам і витратам у бухобліку. Жодних коригувань бухгалтерського фінрезультату за розрахунками через термінал розділом III ПКУ не передбачено.

Відповідно до пп. 187.5 ПКУ, у разі, якщо постачання товарів/послуг здійснюється з використанням кредитних або дебетових карток, дорожніх, комерційних, іменних або інших чеків, датою збільшення податкових зобов'язань вважається дата, що засвідчує факт постачання платником податку товарів/послуг покупцю, оформлена податковою накладною, або дата виписування відповідного рахунка (товарного чека), залежно від того, яка подія відбулася раніше.

Податкова накладна складається датою проведення розрахунків. Якщо покупцем є неплатник ПДВ, сума розрахунків, проведених через термінал, враховується в зведеній ПН (пп. 201.4 ПКУ).

Згідно з пп. 188.1 ПКУ, базою для нарахування ПЗ з ПДВ є договірна вартість товарів/послуг з урахуванням загальнодержавних податків і зборів (окрім «роздрібного» акцизного податку). Комісія, що утримується банком при зарахуванні грошей на рахунок, базу оподаткування ПДВ не зменшує.

У бухобліку дохід від реалізації товарів відображається на дату відвантаження товарів (п. 8 П(С)БО 15). При оплаті товару через термінал, дата відвантаження і дата проведення розрахунків збігаються, тому на дату проведення розрахунків на всю вартість товару визнають дохід за кредитом рахунку 702 з одночасним зменшенням його на суму нарахованого ПДВ (п. 6.1 П(С)БО 15). 

У обліку зазначена операція відображатиметься так:

1. Дт 333 Кт 702 - реалізовано товар через термінал;

2. Дт 702 Кт 641/ПДВ - нараховано ПЗ з ПДВ;

3. Дт 311 Кт 333 - надходження коштів на поточний рахунок (за мінусом комісії банку);

4. Дт 92 Кт 333 - відображено комісію банку;

5. Дт 902 Кт 281 - списано собівартість реалізованого товару; 

6. Дт 702 Кт 791 - віднесено на фінансовий результат дохід від реалізації товару;

7. Дт 791 Кт 9002 - віднесено на фінансовий результат собівартість реалізованого товару;

8. Дт 791 Кт 92 - віднесено на фінансовий результат комісію банку.

Фіскальний чек - особлива форма чека, яка друкується за допомогою РРО. Інформація, яка проходить через РРО, зберігається в його фіскальної пам'яті, передається в органи ДПС через підключення до Інтернет, і не може бути змінена або видалена. Тому фіскальний чек приймається як доказ факту продажу товару.

Фіскальний чек обов'язковий для більшості розрахункових операцій у роздрібній торгівлі, а також при наданні послуг населенню за готівковий розрахунок або з оплатою особистими платіжними картами та друкується з використанням РРО.

Суб'єкт господарювання може перевірити наявність фіскального чеку на вебпорталі ДПС в Реєстрі «Пошук фіскального чеку».

Інформація про фіскальний чек з'являється на вебпорталі ДПС в Реєстрі «Пошук фіскаль-ного чеку» у таких випадках:

  • фіскалізації чеку у режимі онлайн - після отримання на пристрій підтвердження його фіскалізації на фіскальному сервері ДПС;
  • фіскалізації чеку у режимі офлайн - після отримання від пристрою пакету даних про чеки сформовані в режимі офлайн (після відновлення зв'язку між програмним реєстратором розрахункових операцій та фіскальним сервером ДПС).

Якщо фіскальний чек відсутній за результатами пошуку засобами Електронного кабінету, то необхідно повторно перевірити введені дані у пошукових реквізитах та повторити пошук.

Якщо чек виявиться на сайті, відповідно, він буде включений до Z-звіту. Якщо чеку на сайті не виявиться, тобто він дійсно не сформувався, потрібно звернутися за допомогою до сервісного центру. Штраф, в даному випадку, Законом про РРО не передбачений. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025125