• Посилання скопійовано

Оплата за товар через банківський термінал: що в обліку?

Підприємство має касовий апарат та банківський термінал. При продажі товару пропав зв'язок з касовим апаратом і кошти надійшли на рахунок, а фіскальний чек та списання у програмі товару не пройшло. Як провести правильно таку операцію?

При здійсненні розрахунків за товари з використанням платіжних терміналів на поточний рахунок сума зараховується за мінусом комісії банку. Сума комісії відображається окремим рядком в банківській виписці, яку відносять до складу адміністративних витрат  підприємства та відображають на рахунку 92 (п. 16 П(С)БО 17).

У податковому обліку доходи і витрати відповідатимуть доходам і витратам у бухобліку. Жодних коригувань бухгалтерського фінрезультату за розрахунками через термінал розділом III ПКУ не передбачено.

Відповідно до пп. 187.5 ПКУ, у разі, якщо постачання товарів/послуг здійснюється з використанням кредитних або дебетових карток, дорожніх, комерційних, іменних або інших чеків, датою збільшення податкових зобов'язань вважається дата, що засвідчує факт постачання платником податку товарів/послуг покупцю, оформлена податковою накладною, або дата виписування відповідного рахунка (товарного чека), залежно від того, яка подія відбулася раніше.

Податкова накладна складається датою проведення розрахунків. Якщо покупцем є неплатник ПДВ, сума розрахунків, проведених через термінал, враховується в зведеній ПН (пп. 201.4 ПКУ).

Згідно з пп. 188.1 ПКУ, базою для нарахування ПЗ з ПДВ є договірна вартість товарів/послуг з урахуванням загальнодержавних податків і зборів (окрім «роздрібного» акцизного податку). Комісія, що утримується банком при зарахуванні грошей на рахунок, базу оподаткування ПДВ не зменшує.

У бухобліку дохід від реалізації товарів відображається на дату відвантаження товарів (п. 8 П(С)БО 15). При оплаті товару через термінал, дата відвантаження і дата проведення розрахунків збігаються, тому на дату проведення розрахунків на всю вартість товару визнають дохід за кредитом рахунку 702 з одночасним зменшенням його на суму нарахованого ПДВ (п. 6.1 П(С)БО 15). 

У обліку зазначена операція відображатиметься так:

1. Дт 333 Кт 702 - реалізовано товар через термінал;

2. Дт 702 Кт 641/ПДВ - нараховано ПЗ з ПДВ;

3. Дт 311 Кт 333 - надходження коштів на поточний рахунок (за мінусом комісії банку);

4. Дт 92 Кт 333 - відображено комісію банку;

5. Дт 902 Кт 281 - списано собівартість реалізованого товару; 

6. Дт 702 Кт 791 - віднесено на фінансовий результат дохід від реалізації товару;

7. Дт 791 Кт 9002 - віднесено на фінансовий результат собівартість реалізованого товару;

8. Дт 791 Кт 92 - віднесено на фінансовий результат комісію банку.

Фіскальний чек - особлива форма чека, яка друкується за допомогою РРО. Інформація, яка проходить через РРО, зберігається в його фіскальної пам'яті, передається в органи ДПС через підключення до Інтернет, і не може бути змінена або видалена. Тому фіскальний чек приймається як доказ факту продажу товару.

Фіскальний чек обов'язковий для більшості розрахункових операцій у роздрібній торгівлі, а також при наданні послуг населенню за готівковий розрахунок або з оплатою особистими платіжними картами та друкується з використанням РРО.

Суб'єкт господарювання може перевірити наявність фіскального чеку на вебпорталі ДПС в Реєстрі «Пошук фіскального чеку».

Інформація про фіскальний чек з'являється на вебпорталі ДПС в Реєстрі «Пошук фіскаль-ного чеку» у таких випадках:

  • фіскалізації чеку у режимі онлайн - після отримання на пристрій підтвердження його фіскалізації на фіскальному сервері ДПС;
  • фіскалізації чеку у режимі офлайн - після отримання від пристрою пакету даних про чеки сформовані в режимі офлайн (після відновлення зв'язку між програмним реєстратором розрахункових операцій та фіскальним сервером ДПС).

Якщо фіскальний чек відсутній за результатами пошуку засобами Електронного кабінету, то необхідно повторно перевірити введені дані у пошукових реквізитах та повторити пошук.

Якщо чек виявиться на сайті, відповідно, він буде включений до Z-звіту. Якщо чеку на сайті не виявиться, тобто він дійсно не сформувався, потрібно звернутися за допомогою до сервісного центру. Штраф, в даному випадку, Законом про РРО не передбачений. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442