• Посилання скопійовано

Оподаткування подарунків працівникам

ТОВ на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, робить подарунки працівникам у грудні 2019 р. і у березні 2021 р. Податки не нараховує. Які наслідки і як відобразити в поточному періоді в обліку?

ПДФО і ВЗ

Не включаються до складу оподатковуваного доходу подарунки у частині, що не перевищує 25% однієї мінзарплати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 ПКУ).

Такий неоподатковуваний розмір для 2020 року – 1180,75 грн, для 2021 року – 1500 грн.

Тобто, протягом звітного податкового року ТОВ може надати фізособі подарунок в негрошовій формі, який не оподатковується ПДФО і ВЗ вартістю не більше для 2020 року – 1180,75 грн, для 2021 року – 1500 грн.

У формі №1ДФ (додатку №4ДФ) вартість неоподатковуваних подарунків відображається з ознакою доходу «160».

Якщо вартість негрошового подарунку більша за наведений вище розмір, то вартість перевищення включається до оподатковуваного доходу працівників як додаткове благо (див. пп. «е» 164.2.17 ПКУ). З неї утримується ПДФО і ВЗ. Причому з метою утримання ПДФО вартість перевищення збільшується на коефіцієнт 1,219512, передбачений п. 164.5 ПКУ. У формі №1ДФ (додатку №4ДФ) оподатковувана частина (вартість перевищення) відображається з ознакою доходу «126».

У разі несвоєчасного відображення зазначеного доходу у формі №1ДФ (додатку №4ДФ) потрібно виправити помилку, подавши уточнюючий звіт. Сплатити податки, якщо вони не були сплачені.

 

ЄСВ

Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої зарплати (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Одноразові заохочення працівникам підприємства, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі), відносяться до фонду додаткової заробітної плати (пп. 2.3.2 Інструкції №5).

Таким чином, на вартість наданих подарунків нараховується ЄСВ.

Якщо суми ЄСВ не відображалися у звітності з ЄСВ, потрібно виправити. Про особливості виправлення ми писали, приміром, тут, тут. І потрібно сплатити недоплату з ЄСВ.

 

Бухоблік

Вартість безоплатно наданих подарунків списують на субрахунок 949. На цей самий субрахунок списують нараховане ПДВ (про ПДВ нижче).

Якщо подарунки, надані минулого року не були списані на витрати, потрібно робити виправлення в бухобліку, згідно з вимогами П(С)БО 6:

  • подарунки списують на рахунок 44;
  • у балансі поточного року роблять виправлення на початок року – зменшують значення в рядку прибутку і в рядку обліку запасів на суму виправлення;
  • у звіті про фінрезультати звітного року в рядку показників минулого року збільшують витрати на вартість переданих подарунків.

Поряд з цим, ТОВ може уточнити фінзвітність минулого року.

 

ПДВ

Безоплатна передача подарунків відноситься до операцій постачання товарів. А тому на таку операцію слід нарахувати ПДВ в загальному порядку.

За пп. 188.1 ПКУ ПДВ нараховують на договірну вартість, яка не може бути нижче ціни придбання подарунків.

Тобто, ТОВ має скласти дві ПН:

  • першу на договірну вартість, яка при безоплатному постачанні дорівнює 0 грн;
  • другу на різницю між договірною ціною і ціною придбання.

ПЗ за цими ПН відображається у декларації з ПДВ того звітного періоду, коли була здійснена операція безоплатного постачання.

Якщо ТОВ цього не робило, доведеться скласти і зареєструвати ПН із запізненням. А також уточнити дані податкових декларації з ПДВ, подавши уточнюючі розрахунки. Якщо внаслідок виправлень виникає недоплата ПДВ, перед подачею уточнюючих розрахунків потрібно сплатити недоплату і штраф в розмірі 3% (п. 50.1 ПКУ).

 

Податок на прибуток

Безоплатно надані товари зменшують фінрезультат до оподаткування і, відповідно, і об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Причому, якщо ТОВ коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, у випадку з безоплатним наданням подарунків (товарів) працівникам (фізособам) податкова різниця за пп. 140.5.10 ПКУ не застосовується.

Якщо ТОВ не відобразило операцію безоплатного надання подарунків у декларації минулого звітного періоду, воно може виправити у поточній декларації чи подавши уточнюючу декларацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:042
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0116
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579