• Посилання скопійовано

Як встановити ставку дисконтування?

Як правильно розрахувати ставку дисконтування довгострокових зобов'язань (позика від нерезидента на 5 років, сума - 500 тис. у долларах США), якщо ставка за договором кредитування - 6%?

Про необхідність дисконтування довгострокової заборгованості зазначено в П(С)БО 10 і П(С)БО 11. Але процедура визначення ставки дисконту там не наведена.

Поряд з цим, відповідно до п. 14 П(С)БО 28, ставка дисконту базується на ринковій ставці відсотка (до вирахування податку), що використовується в операціях з аналогічними активами. За відсутності ринкової ставки відсотка ставка дисконту базується на ставці відсотка на можливі позики підприємства або розраховується за методом середньозваженої вартості капіталу підприємства. При визначенні ставки дисконту враховуються ризики, крім ризиків, що були враховані при визначенні майбутніх грошових потоків.

Отже, щоб встановити ставку дисконту для конкретної заборгованості, потрібно спершу взяти ставку відсотку для аналогічних активів.

Наприклад, у разі позики від нерезидента на 5 років потрібно найперше подивитися подібні позики від нерезидентів. Але, скоріш за все, підприємство не знайде інформації про такі ставки. Тому наступний варіант – подивитися ринкову ставку відсотку на можливі позики підприємства.

Такою можливою позикою може бути банківський кредит на 5 років у доларах США.

Наприклад, у Інформаційному повідомленні від 21.07.2020 р., яке розміщене на сайті Мінфіну (тут), зазначено, що «підприємство може взяти позику (кредит) в конкретному банку і в такому випадку для визначення ставки дисконту можливо брати ставку кредиту в конкретному банку».

Таким чином, підприємство має звернутися до комерційних банків, в яких воно обслуговується, і отримати інформацію стосовно ставки за кредитом на 5 років у доларах США. Якщо банки надають такі кредити, то отримана від них інформація про ставку і буде базою для визначення ставки дисконту.

Якщо банки не надають таких кредитів, підприємство може скористатися іншою рекомендацією, наведеною у зазначеному вище Інформаційному повідомленні: «Про рівень ринкових ставок у певний період свідчать також статистичні дані банків оприлюднені на офіційному вебсайті Національного банку України.».

Отже, підприємство може поцікавитися статистикою банків, яка знаходиться на сайті НБУ тут. За цим посиланням скачуємо таблицю: «Вартість кредитів за даними статистичної звітності банків України (без урахування овердрафту)».

У таблиці наведені в тому числі середні ставки за довгостроковими кредитами в іноземній валюті, на різні дати. Наприклад, якщо кредит отримано 05.02.2021 року, середня ставка на цю дату складає 5,5%. Тож підприємство може взяти цю ставку для визначення ставки дисконту. Як бачимо, вона нижча за 6%, за якою підприємство отримує від нерезидента позику. А тому 6% можна вважати цілком ринковою ставкою.

В Інформаційному повідомленні наведені й інші методи визначення ставки, але тут ми їх не будемо розглядати.

Отже, нехай базову ставку відсотку для визначення ставки дисконту ми визначили. Але далі її потрібно відкоригувати на величину ризику. З приводу ризику в Інформаційному повідомленні зазначено: «Ставка дисконту може відрізнятися від ставки, яку підприємство взяло за основу для розрахунку, на розмір ризиків. Види, величина ризиків у кожному конкретному випадку різна і визначається із врахуванням розмірів підприємства, структури його капіталу, ринку діяльності, наявності конкуренції, рівня рентабельності та прогнозованості отримання прибутків. Серед ризиків, притаманних бізнесу у 2020 році є, зокрема, ризик, пов’язаний з впливом СOVID-19. Для того, щоб враховувати всі ці фактори, підприємство має постійно здійснювати фінансові розрахунки і мати відповідну інформацію.».

Тобто розрахунки ризику потрібно робити окремо. Хто і за якою методикою це зробить? Встановленої нормативними документами методики немає. Отже, розрахунки буде робити спеціаліст за однією з методик, які використовуються у світовій практиці. Це може бути або фінансист підприємства, або сторонній фахівець.

Але переважна більшість підприємств навряд чи робитиме такі розрахунки, тому ставку дисконту встановлять на рівні відповідної ставки за кредитом.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202528
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025185
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025571
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202540
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025260