• Посилання скопійовано

ПФД від фізособи: облік та оподаткування

Юрособа планує отримати ПФД від фізособи. Чи є обмеження у сумі та строки повернення ПФД? Які податкові наслідки такої операції для сторін?

Згідно з пп. 165.1.31 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема, основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.

Отже ані отримання, ані повернення ПФД фізособі не призводить до виникнення у неї оподатковуваного доходу за умови, що повертається та ж сума коштів, що і була отримана від ФО. Зважаючи на те, що у розрахунку за формою №1ДФ відображається сума саме виплаченого (нарахованого) доходу на користь ФО, то отримання ПФД відображенню не підлягає. А ось повернення наданої раніше ФО ПФД необхідно відобразити у розрахунку з ознакою доходу «153».

При цьому, якщо підприємство є платником податку на прибуток, то згідно з пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

А в обліку сума отриманої ПФД підприємством не включається до складу доходу, оскільки вона не призводить до збільшення активів або зменшення зобов’язань, що обумовлює зростання власного капіталу. Разом з активами виникає і збільшення заборгованості підприємства з їх повернення.

Разом з цим строк, на який може бути надано ПФД не встановлено, однак, якщо ПФД надається терміном більше ніж 1 рік (тобто заборгованість є довгостроковою), то у підприємства виникатиме обов’язок дисконтувати таку заборгованість (тобто нараховувати дохід у розмірі умовних відсотків, а потім включати амортизацію дисконту до складу витрат протягом строку повернення ПФД). Детальніше про порядок дисконтування ми писали тут.

Для уникнення необхідності дисконтувати заборгованість можна не встановлювати строку її повернення – наприклад, за вимогою, в такому випадку заборгованість не буде вважатись довгостроковою і підлягати дисконтуванню, оскільки обов’язок її повернення може виникнути вже у поточному періоді.

Обмежень щодо розміру ПФД законодавчо також не встановлено. Єдине обмеження діє у разі надання ПФД готівковими коштами у касу підприємства – не більше 50 тис. грн протягом одного дня від однієї ФО. В касу можна внести будь-яку суму протягом декількох днів, не більше 50 тис. грн щодня. Таке обмеження не діє на перерахування ПФД через касу банку або з рахунку ФО.

Якщо підприємство є платником ЄП, то включити до складу доходу воно має отриману суму ПФД, що не була повернута протягом 12 місяців з дня її отримання. Подальше повернення ПФД вже не зменшує дохід платника ЄП.  Саме з метою уникнення сплати єдиного податку "єдинникам" варто слідкувати за цими строками повернення ПФД, хоча цивільним закнодавством строк повернення ПФД не обмежується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202413
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442