• Посилання скопійовано

Бухоблік та документування операцій збирання товару

Підприємство імпортує товари (корпус для комп’ютера, блок живлення, кабель). Потім передає їх без передачі права власності ФОП для збирання корпусів з блоком живлення та кабелем. Зібрані корпуси ФОП повертає підприємству, а підприємство продає ці корпуси. Як документувати і відображати в обліку ці операції?

Документування

Між підприємством (замовником) і ФОП (підрядником) потрібно укласти договір підряду. Регламентується цей договір ст. 837 – ст. 864 ЦКУ.

Відповідно до ст. 840 ЦКУ, якщо робота виконується частково або в повному обсязі з матеріалу замовника:

  • підрядник відповідає за неправильне використання цього матеріалу;
  • підрядник зобов'язаний надати замовникові звіт про використання матеріалу та повернути його залишок;
  • у договорі підряду мають бути встановлені норми витрат матеріалу, строки повернення його залишку та основних відходів, а також відповідальність підрядника за невиконання або неналежне виконання своїх обов'язків.

Матеріал (в ситуації, яку ми розглядаємо – корпуси, блоки, кабелі), який передається замовником підряднику, передається без переходу права власності на нього. Для уникнення непорозумінь про це потрібно додатково зазначати в договорі підряду.

Отже, матеріали можуть передаватися від підприємства (замовника) до ФОП (підрядника) за актом приймання-передачі чи за звичайною накладною. В акті (чи в накладній) зазначають, що матеріали передаються для використання в операціях збирання згідно з таким-то договором підряду, без передачі права власності на матеріали.

Після того, як роботи виконані, зібрані корпуси повертаються підрядником (ФОП) замовнику (підприємству). Повернення також оформляють звичайною накладною чи актом.

Поряд з цим сторони складають:

  • акт виконаних робіт із складання корпусів, в якому наводиться в тому числі вартість виконаної підрядником (ФОП) роботи;
  • звіт про використання підрядником матеріалів замовника.

 

Бухгалтерський облік

Відповідно до п. 8 П(С)БО 9, первісною вартістю запасів, що придбані за плату, є собівартість запасів, яка складається в тому числі з таких фактичних витрат:

  • суми, що  сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю) за вирахуванням непрямих податків;
  • інші витрати, які безпосередньо пов'язані  з  придбанням
    запасів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях. До таких витрат, зокрема, належать прямі матеріальні витрати, прямі витрати на оплату праці, інші прямі витрати підприємства на доопрацювання і підвищення якісно технічних характеристик запасів.

Роботи із збирання цілком вписуються в поняття доопрацювання запасів. Тому до собівартості зібраних корпусів включатимуться як вартість кожної складової, так і вартість робіт із збирання.

В бухгалтерському обліку замовника (підприємства) зазначені операції можуть відображатися таким чином:

  • Дт 28 (складання) Кт 28 (склад) – передані матеріали підряднику (за накладною чи актом);
  • Дт 28 (склад) Кт 28 (складання) – отримані від підрядника готові корпуси (на підставі накладної чи акту);
  • Дт 28 (склад) Кт 631 – вартість робіт із збирання віднесена на собівартість готових корпусів;
  • Дт 631 Кт 311 – оплачені виконані підрядником роботи.

Надалі продаж готових корпусів відображатиметься в бухгалтерському обліку підприємства у загальному порядку, прийнятому для операцій збирання.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025817