• Посилання скопійовано

Облік ОЗ, які не використовуються

ІТ-підприємство придбало кисневий концентратор за 36000,00 грн, на випадок якщо хтось із співробітників матиме в тому потребу. До сьогодні концентратор не був використаний. Як обліковувати такі ОЗ в бухгалтерському та податковому обліку?

Бухгалтерський облік

Два моменти

Перший - концентратор (об’єкт ОЗ) придбаний, але поки що не використовується.

Це означає, що концентратор може перебувати на зберіганні (наприклад, у коморі тощо). Тому він може не зараховуватися на баланс, а відображатися у складі капітальних інвестицій на субрахунку 152. Тобто, його придбання відображається проводками:

  • Дт 152 Кт 631 – 36 000 грн. (придбано концентратор);
  • Дт 631 Кт 311 – 36 000 грн. (оплачено постачальнику).

Відтак на субрахунку 152, без уведення в експлуатацію, концентратор може перебувати до того моменту, коли його почнуть використовувати. Або до того моменту, коли його вирішать продати тощо. 

Разом з цим підприємство може увести концентратор в експлуатацію (поставити на баланс), навіть якщо він поки не використовується. Тут важливо не те, що він поки не використовується, а те, що він може бути використаний в будь-який момент і готовий до використання. 

Наприклад, якщо концентратор портативний, то він завжди готовий до використання без додаткових технічних заходів із уведення його в експлуатацію. Знаходитися він може не в коморі чи в іншому місці зберігання, а безпосередньо в офісі, повторимося, завжди будучи готовим до використання. Такий концентратор можна зарахувати на баланс (Дт 104 Кт 152) і в загальному порядку нараховувати амортизацію.

Другий – концентратор (ОЗ) буде використовуватися в негосподарській діяльності.

Це означає, що амортизацію концентратора відображають у складі інших операційних витрат на субрахунку 949: Дт 949 Кт 131.

 

ПДВ

Продаж кисневих концентраторів на сьогодні звільняється від оподаткування ПДВ. 

Таким чином, підприємство має придбавати концентратор без ПДВ. Відтак питання з ПК і ПЗ при придбанні і використанні концентратора не виникає.

 

Податок на прибуток

Об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається як фінрезультат до оподаткування за даними фінзвітності, відкоригований на податкові різниці (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

При нарахування амортизації (Дт 949 Кт 131) фінрезультат до оподаткування зменшується (Дт 791 Кт 949). А тому зменшується і об’єкт оподаткування податком на прибуток.

Якщо підприємство застосовує податкові різниці, то тут слід врахувати різницю за ст. 138 ПКУ:

  • фінрезультат збільшується на суму амортизації, нараховану в бухобліку;
  • концентратор відноситься до невиробничих ОЗ, тому що призначений для використання у негосподарській діяльності, тому в податковому обліку амортизація на нього не нараховується.

 

ЄП груп 3 чи 4

Придбання концентратора на оподаткування цим податком не впливає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    Сьогодні 16:096
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202563
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025133
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202531
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250