• Посилання скопійовано

Погашення кредиту юрособи фізособою-поручитилем

Фізична особа (не ФОП), яка виступала поручителем, погашає кредит юридичної особи. Яке відображення в бухгалтерському та податковому обліку, а також наслідки для оподаткування як фізичної та юридичної осіб?

Відповідно до ст. 553 ЦКУ за договором поруки поручитель поручається перед кредито-ром боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Поручителем за договором може бути одна або декілька фізичних чи юридичних осіб.

Тобто обов’язок поручителя погасити заборгованість виникає тільки в разі порушення зобов’язань боржником. 

Якщо фізособа - поручитель перерахувала суму кредиту за юрособу-позичальника креди-тору за договором поруки, то у такої фізособи не виникає об’єкта оподаткування ні ПДФО, ні ВЗ, оскільки відсутній дохід (ЗІР підкатегорія 103.02). Тому що по суті фізособа отримує назад ту ж саму суму коштів, яку сплатила за юрособу- боржника кредиторові.

Також відсутній і ЄСВ, зважаючи на те, що фізособа-поручитель не є працівником, а та-кож на те, що в даній ситуації відсутній дохід.

Операція з відшкодування понесених витрат юрособою-боржником при поверненні спла-чених фізособою-поручителем грошових коштів не є постачанням товарів або послуг у розумінні пп. 14.1.185 ПКУ, тому ця операція не є об’єктом обкладення ПДВ ні для борж-ника, ні для поручителя.

Відповідно до пп. 139.1.4 ПКУ, витрати на погашення позики не включаються до складу витрат платників податку на прибуток підприємств при визначенні оподатковуваного прибутку (адже при отриманні кредиту сума кредитних коштів не включається до доходів на підставі пп. 136.1.20 ПКУ).

В бухобліку повернення фізособі-поручителю коштів відображається проводками:

1. Дт 311 Кт 685 - на суму отриманого кредиту;

2. Дт 685 Кт 311 - на частину самостійно погашеного кредиту підприємством (якщо була така сплата);

3. Дт 685 Кт 377 - відображено заборгованість перед поручителем за погашену ним суму кредиту;

4. Дт 377 Кт 311 - повернуто фізособі-поручителю погашену ним суму кредиту.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Формулювання в Акті на списання та безоплатну передачу комп’ютерної техніки
    Комунальне підприємство має на балансі повністю замортизовану та морально застарілу комп’ютерну техніку. За рішенням засновника (місцевої ради) ця техніка буде або списана з балансу, або безоплатно передана іншому підприємству. Яке обґрунтування писати в актах на списання, на передачу?
    21.11.202412
  • Як привести у відповідність показники рівнемірів-лічильників з даними бухобліку пального?
    Підприємство є платником акцизного податку, має ліцензію на зберігання пального (дизпаливо) виключно для власного споживання у своїй виробничій діяльності. В результаті інвентаризації виявлені розбіжності між даними бухобліку та даними рівнемірів – лічильників на акцизних складах підприємства. Як привести у відповідність дані бухобліку з показниками витратомірів-лічильників? Якими документами оформити?
    20.11.202421
  • Виготовлення та безоплатна передача продукції ЗСУ за благодійні кошти
    Підприємство на загальній системі оподаткування отримало кошти благодійної допомоги, за які виготовило запчастини для БПЛА (що є видом діяльності підприємства), і передало безоплатно військовій частині за актом приймання-передачі. Як обліковувати благодійну допомогу та безоплатну передачу запчастин?
    19.11.202426
  • Бухоблік «держдивідендів» у комунальному підприємстві
    Комунальне підприємство виплачує частину чистого прибутку засновнику – міськраді. Який порядок відображення в бухобліку комунального підприємства?
    15.11.202413
  • Що робити з активом утримуваним для продажу, коли минув рік?
    На балансі компанії на рахунку 286 обліковується об'єкт нерухомості, який було придбано шляхом реалізації права заставоутримувача. Підприємство здійснило оцінку майна. Результат - необхідність дооцінки. В найближчий рік об'єкт реалізовувати не планується. Як відобразити дооцінку об'єкта? Які податкові наслідки?
    14.11.202442