• Посилання скопійовано

Погашення кредиту юрособи фізособою-поручитилем

Фізична особа (не ФОП), яка виступала поручителем, погашає кредит юридичної особи. Яке відображення в бухгалтерському та податковому обліку, а також наслідки для оподаткування як фізичної та юридичної осіб?

Відповідно до ст. 553 ЦКУ за договором поруки поручитель поручається перед кредито-ром боржника за виконання ним свого обов'язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Поручителем за договором може бути одна або декілька фізичних чи юридичних осіб.

Тобто обов’язок поручителя погасити заборгованість виникає тільки в разі порушення зобов’язань боржником. 

Якщо фізособа - поручитель перерахувала суму кредиту за юрособу-позичальника креди-тору за договором поруки, то у такої фізособи не виникає об’єкта оподаткування ні ПДФО, ні ВЗ, оскільки відсутній дохід (ЗІР підкатегорія 103.02). Тому що по суті фізособа отримує назад ту ж саму суму коштів, яку сплатила за юрособу- боржника кредиторові.

Також відсутній і ЄСВ, зважаючи на те, що фізособа-поручитель не є працівником, а та-кож на те, що в даній ситуації відсутній дохід.

Операція з відшкодування понесених витрат юрособою-боржником при поверненні спла-чених фізособою-поручителем грошових коштів не є постачанням товарів або послуг у розумінні пп. 14.1.185 ПКУ, тому ця операція не є об’єктом обкладення ПДВ ні для борж-ника, ні для поручителя.

Відповідно до пп. 139.1.4 ПКУ, витрати на погашення позики не включаються до складу витрат платників податку на прибуток підприємств при визначенні оподатковуваного прибутку (адже при отриманні кредиту сума кредитних коштів не включається до доходів на підставі пп. 136.1.20 ПКУ).

В бухобліку повернення фізособі-поручителю коштів відображається проводками:

1. Дт 311 Кт 685 - на суму отриманого кредиту;

2. Дт 685 Кт 311 - на частину самостійно погашеного кредиту підприємством (якщо була така сплата);

3. Дт 685 Кт 377 - відображено заборгованість перед поручителем за погашену ним суму кредиту;

4. Дт 377 Кт 311 - повернуто фізособі-поручителю погашену ним суму кредиту.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518