Особливості компенсації встановлені Порядком, затвердженим Постановою КМУ від 24.01.2020 р. №28.
Згідно з цим Порядком, держава (в особі Фонду розвитку підприємництва) компенсує ТОВ різницю між базовою ставкою відсотку і пільговою, шляхом перерахування коштів на спеціальний рахунок умовного зберігання (ескроу), з якого банк списує компенсацію на часткове погашення відсотків.
Наприклад, якщо за кредитним договором ставка 13,7%, з яких ТОВ сплачує 7%, то 6,7% (13,7 – 7) має відшкодувати держава (в особі Фонду).
Таким чином, в своєму бухобліку ТОВ має відобразити як нарахування відсотків у повній сумі, так і показати часткове відшкодування (цифри умовні):
- Дт 951 Кт 684 – 137 грн (нараховано відсотки);
- Дт 684 Кт 311 – 70 грн (оплачені відсотки в тій частині, що належить до сплати ТОВ);
- Дт 684 Кт 482 – 67 грн (отримана часткова компенсація відсотків);
- Дт 482 Кт 718 – 67 грн (відображено отримання доходу на суму часткової компенсації).
За бухгалтерськими записами видно, що вся сума нарахованих відсотків 137 грн включається до складу витрат, а отже, зменшує фінрезультат до оподаткування. А сума отриманої часткової компенсації 67 грн включається до складу доходів, тобто, збільшує фінрезультат до оподаткування. У кінцевому підсумку на фінрезультат впливає різниця між витратами та доходами: 137 – 67 = 70 грн – в сумі фактично сплачених відсотків.
Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, фінрезультат до оподаткування є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Причому податкові різниці для цієї ситуації ПКУ не визначає.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити