• Посилання скопійовано

До рахунку знижки на придбаний телефон отримали картки поповнення: що в обліку?

Підприємство придбало телефон, який без знижки коштує 12 тис. грн, в т.ч. ПДВ - 2 тис. грн. Але продавець надав знижку картками поповнення рахунку на 500 грн, в т.ч. ПДВ - 83,33 грн. Отже, у накладній зазначено окремо телефон на 11 500 грн і картки на 500 грн, всього на 12 тис. грн, в т.ч. ПДВ - 2 тис. грн. Як відобразити це в обліку?

Фактично підприємство придбаває:

  • телефон вартістю 9 583,33 грн, окрім того, ПДВ - 1 916,67 грн;
  • картки поповнення рахунку на 416,67 грн, окрім того, ПДВ - 83,33 грн.

 

Облік телефону

Телефон є об’єктом необоротних активів, адже, очевидно, очікуваний строк його використання більше року. 

Якщо підприємство встановило вартісну ознаку предметів, що входять до складу малоцінних необоротних активів і така ознака вища за 9 583,33 грн, телефон буде обліковуватися у складі такої необоротної малоцінки:

  • Дт 153 Кт 631 – 9 583,33 грн (отримано телефон);
  • Дт 641 Кт 631 – 1 916,67 грн (відображено ПК з ПДВ на підставі ПН продавця);
  • Дт 112 Кт 153 - 9 583,33 грн (телефон поставлено на баланс – передано для використання в господарській діяльності конкретному працівнику);
  • Дт 92 тощо Кт 132 – нараховано знос телефона. Згідно з п. 27 П(С)БО 7, амортизація таких об’єктів нараховується за прямолінійним, виробничим методами амортизації, чи за спрощеними методами – в розмірі 100% чи 50% при передачі в експлуатацію, та наступні 50% при списанні.

Якщо вартісну ознаку не встановлювали чи вона нижче за 9 583,33 грн, телефон обліковують у складі ОЗ. Тобто, спершу телефон обліковують на субрахунку 152, а потім вводять в експлуатацію: Дт 104 Кт 152. Потім нараховується амортизація в загальному порядку: Дт 92 тощо Кт 131.

В податковому обліку податку на прибуток телефон не відноситься до ОЗ, адже його вартість менше 20 000 грн (див. пп. 14.1.138 ПКУ). Це означає, що амортизаційні податкові різниці, встановлені ст. 138 ПКУ, не застосовуються. Тобто, нарахована в бухобліку амортизація зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). А податкових різниць не буде.

Аналогічне читаємо у відповідях податкової на питання в підкатегорії 102.05, ЗІР

1. «Чи виникають різниці при нарахуванні амортизації малоцінних необоротних матеріальних активів та як заповнюються рядки 1.1.1 та 1.2.1 АМ додатка РІ та додаток АМ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств?»;

2. «Чи підлягають амортизації у податковому обліку земельні ділянки, бібліотечні фонди, малоцінні необоротні матеріальні активи та природні ресурси?».

 

Облік карток поповнення рахунку

В листі Мінфіну від 22.07.2008 р. №31-34000-10-16/28288 придбані картки рекомендується обліковувати на субрахунку 331 «Грошові документи в національній валюті»:

  • Дт 331 Кт 631 – 416,67 грн (оприбутковано картку);
  • Дт 641 Кт 631 – 83,33 грн (відображено ПК).

Картка є документом, який підтверджує передоплату послуг зв’язку.

Обліковують картки в порядку, встановленому підприємством. Наприклад, згідно з наказом керівника, картки обліковують в касі підприємства, тобто, передають у підзвіт касиру. Разом з тим, відображати картки у касовій книзі не передбачено.

Надалі ці картки можна використати для поповнення мобільних телефонів, які перебувають на балансі підприємства і використовуються в господарській діяльності.

Оформити таке використання можна актом довільної форми. Тобто, в акті зазначається, що касир видав з каси такому-то працівнику картку, а працівник далі напише, що поповнив за допомогою картки баланс такого-то номеру телефону підприємства. Касир та зазначений працівник в акті поставлять власні підписи, дату складання, керівник затвердить акт. Далі акт передають в бухгалтерію для відображення операції поповнення в обліку.

Якщо поповнено баланс за номером телефону, який обслуговується за корпоративним тарифом і за яким підприємство щомісяця отримує рахунок на послуги зв’язку, то в такому рахунку поповнення карткою повинно відобразитися окремим рядком – інше поповнення рахунку. Тобто, фактично в рахунку на послуги зв’язку операція поповнення відобразиться як передоплата. В такому разі зазначене поповнення слід відобразити проведенням: Дт 371 «Розрахунки за виданими авансами» Кт 331. 

Надалі сума авансу буде зарахована з сумою наданих послуг зв’язку: Дт 631 Кт 371. Сума наданих послуг підтверджується рахунком на послуги зв’язку.

Якщо поповнено баланс за номером телефону, який обслуговується не за корпоративним тарифом і підприємство не отримує на поповнений номер рахунків з наданих послуг, суму поповнення відразу списують на витрати: Дт 92 тощо Кт 331.

Поряд з цим отримані картки підприємство може подарувати власним працівниками. Тоді такий подарунок розглядатиметься як надане працівникам додаткове благо, з відповідним оподаткуваннням (див. пп. 164.2.17 ПКУ) – ПДФО 18% і ВЗ 1,5%. В формі №1ДФ таку видачу відображають з ознакою доходу «126». 

Причому до подарунку у вигляді картки можна застосувати пільгу, передбачену пп. 165.1.39 ПКУ – не включаються до оподатковуваного доходу подарунки (за винятком грошових виплат) у розмірі, що не перевищує 25% однієї мінзарплати станом на 1 січня звітного податкового року (1 180,75 грн для 2020 року). Отже, подаровані працівникам картки не оподатковуватимуться ПДФО 18% і ВЗ 1,5%. В формі №1ДФ таку видачу відображають з ознакою доходу «160».

Дарування карток працівникам відображається в бухобліку підприємства бухпроведенням: Дт 949 тощо Кт 331.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    Сьогодні 11:123
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    Сьогодні 09:1918
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526