• Посилання скопійовано

Як регулювати відхилення фактичної кількості деревини від облікової?

Підприємство виробляє на давальницьких умовах вироби з дерева, для чого закуповує деревину. Але після відображення в обліку операцій, починаючи від закупівлі деревини і отримання з неї готової продукції, виникають різниці між обліковою і фактичною кількістю деревини. Як регулювати ці різниці?

Встановлення і документування різниць

Отже, в обліку підприємства одна кількість залишку деревина, а фактично - інша. Причому виявлена різниця вже на останньому етапі, коли з придбаної деревини вже виготовлені вироби.

Зафіксувати цю різницю потрібно під час проведення інвентаризації. Інвентаризація оформляється інвентаризаційними описами, порівняльними відомостями, протоколом інвентаризаційної комісії. Плюс можуть бути пояснення відповідальних осіб з приводу можливих причин утворення різниць. На підставі цих документів, затверджених керівником підприємства, наслідки інвентаризації відображають в обліку (див. п. 2, п. 3 розд. ІV Положення про інвентаризацію).

 

Регулювання різниць

Врегульовувати виявлену інвентаризаційну різницю потрібно в загальному порядку, прийнятому для регулювання таких різниць.

 

Надлишки

Відповідно до п. 2.14 Методрекомендацій №2 (Методичні рекомендації з бухгалтерського обліку запасів, затверджені Наказом Мінфіну від 10.01.2007 р. №2) виявлені у процесі інвентаризації надлишки запасів оприбутковуються за чистою вартістю реалізації запасів, якщо вони реалізуються, або в оцінці можливого використання запасів, якщо вони використовуються на самому підприємстві.

Оприбутковують надлишки проведенням: Дт 20 Кт 719 (див. п. 10 таблиці додатку 3 до Методрекомендацій №2).

Оскільки вартість надлишків збільшує доходи, та, як наслідок, фінрезультати до оподаткування (Дт 719 Кт 791), така вартість і збільшує об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Причому податкових різниць для цієї ситуації немає.

На податковий облік ПДВ отримання надлишків не впливає, тому що відсутня операція постачання. Те саме зазначено у відповіді податкової на питання в підкатегорії 101.04, ЗІР: «Чи є об’єктом оподаткування ПДВ операція з оприбуткування надлишків ТМЦ?».

 

Нестачі

Відповідно до п. 5.7 Методрекомендацій №2, нестачі та втрати запасів в межах встановлених норм природного убутку під час зберігання, а також нестачі та втрати запасів понад норми природного убутку визнаються витратами звітного періоду з відображенням їх фактичної собівартості (з урахуванням транспортно-заготівельних витрат) за дебетом субрахунку 947 «Нестачі і втрати від псування цінностей».

Див. також п. 28 таблиці додатку 3 до Методрекомендацій №2, де нестачі відображають проведенням: Дт 947 Кт 20.

Одночасно суми нестач запасів понад норми природного убутку до прийняття рішення про конкретних винуватців відображаються на позабалансовому субрахунку 072 «Невідшкодовані нестачі і втрати від псування цінностей».

Про наявність встановлених нормативними документами норм природного убутку деревини під час зберігання нам не відомо. Якщо у підприємства є такі норми, воно їх застосовує. Щоправда, нестача і в межах норм, і понад норми списується однаково: Дт 947 Кт 20. Поряд з цим понаднормові нестачі а також вся сума нестачі, якщо норм немає, відображається на позабалансовому субрахунку 072.

Відмітимо, що за відсутності норм природних втрат втрата розглядається як недостача понад норму (п. 4 розд. IV Положення про інвентаризацію). Якщо винна в нестачі особа встановлена і вона відшкодовуватиме суму нестачі, така сума до відшкодування відображається проводкою: Дт 375 Кт 716.

Оскільки вартість нестачі збільшує витрати, та, як наслідок, зменшує фінрезультати до оподаткування (Дт 791 Кт 947), така вартість і зменшує об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ). Причому податкових різниць для цієї ситуації немає.

В податковому облік ПДВ на вартість нестачі потрібно нарахувати компенсуючі ПДВ за п. 198.5 ПКУ, але тільки за умови, що деревина придбавалася з ПДВ. Базою оподаткування буде вартість придбання деревини (див. п. 189.1 ПКУ).

У разі, якщо винна особа буде відшкодовувати суму нанесеної шкоди (нестачі), така сума відшкодування не включається до бази оподаткування (див. абз. 6 п. 188.1 ПКУ). Тобто, ПДВ на суму відшкодування не нараховується.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025819