Відповідно до ст. 16 Закону №2866, ОСББ має право згідно зі статутом установлювати порядок сплати, перелік і розміри внесків та платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного й ремонтного фондів.
Порядок сплати, перелік і розміри внесків та платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного й ремонтного фондів, установлюються загальними зборами ОСББ (ст. 21 Закону №2866).
Для фінансування самозабезпечення об'єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об'єднання (ст. 22 Закону №2866).
Вважаємо, що внески мешканців ОСББ слід розглядати через призму цільового фінансування та цільових надходжень, адже такі цільові внески мешканців можуть бути використані тільки на цілі, пов’язані з реалізацією об’єднанням статутних функцій.
Надходження таких "цільових" внесків відображають за кредитом субрахунка 484 "Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень". На цьому субрахунку доцільно завести аналітику в розрізі окремих напрямків фінансування.
Згідно з п. 17 П(С)БО 15, отримане цільове фінансування визнається доходом протягом тих періодів, у яких було визнано витрати, пов'язані з виконанням умов цільового фінансування.
Якщо ж за рахунок цільового фінансуванян придбавається необоротний актив, то згідно з п. 18 П(С)БО 15, цільове фінансування капітальних інвестицій визнається доходом протягом періоду корисного використання відповідних об’єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об’єктів.
Надходження коштів у вигляді внесків на утримання, обслуговування, ремонт будинку й інші надходження від мешканців відображаються за кредитом субрахунку 484 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень». До субрахунку 484 доцільно відкривати субрахунки четвертого порядку.
Наприклад:
- 4841 «Внески і платежі співвласників»;
- 4842 «Кошти ремонтного фонду»;
- 4843 «Внески до резервного фонду»;
- 4844 «Внески до спецфонду»;
- 4845 «Орендна плата»;
- 4846 «Інші кошти цільового фінансування і цільових надходжень».
Для обліку дебіторської заборгованості мешканців ОСББ доцільно відкрити відповідні субрахунки:
- 3771 «Розрахунки за внесками і платежами співвласників»;
- 3772 «Розрахунки за внесками до ремонтного фонду»;
- 3773 «Розрахунки за внесками до резервного фонду»;
- 3774 «Розрахунки за внесками до спецфонду»;
- 3775 «Розрахунки з орендарями»;
- 3776 «Розрахунки за іншими операціями».
- Таким чином, проводки щодо внесків й використання внесків будуть такими:
- Дт 377 Кт 484 - нараховано внески співвласників;
- Дт 301, 311 Кт 377 - отримано внески від власників квартир;
- Дт 94 Кт 631 - понесено поточні витрати у вигляді оплати послуг прибирання сторонньою організацією;
- Дт 484 Кт 719 – визнано дохід у частині понесених витрат;
- Дт 15 Кт 63, Дт 10 Кт 15 – придбано й оприбутковано меблі у коридор;
- Дт 484 Кт 69 - отримане цільове фінансування віднесено до доходів майбутніх періодів;
- Дт 92 Кт 13 - нараховано амортизацію (щомісячно);
- Дт 484 Кт 745 - визнано дохід від отриманого цільового фінансування (щомісячно).
Що стосується відображення внесків мешканців у звітності, то сальдо рахунку 484 відображається у рядку 1525 «Цільове фінансування», а сальдо рахунку 37 у рядку 1155 «Інша поточна дебіторська заборгованість».
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити