• Посилання скопійовано

Бухоблік нарахування додаткового блага у вигляді тестування на COVID-19

Підприємством надано додаткове благо фізособі у вигляді послуги з тестування на COVID-19. Як відображається така операція у бухгалтерському обліку (нарахування блага, утримання ПДФО, ВЗ та ЄСВ)?

В першу чергу зауважимо, що згідно з пп. 165.1.19 ПКУ, не є об'єктом оподаткування ПДФО кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування.

Медичне обслуговування - це діяльність закладів охорони здоров’я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров’я, що не обов’язково обмежується медичною допомогою, але безпосередньо пов’язана з її наданням (ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я).

Водночас, як роз’яснюють податківці, медична допомога – це діяльність професійно підготовлених медичних працівників, спрямована на профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.

Тобто, послуги у вигляді проведення тестів з метою профілактики захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19 цілком підпадають під визначення медичного обслуговування, а приватні лабораторії, які виконують тестування на COVID-19 (що мають відповідні ліцензії на здійснення медичного обслуговування) відносяться до закладів охорони здоров’я.

Тому вважаємо, що в даному випадку, за умови наявності підтверджувальних документів про отримання працівником відповідної послуги (чек, акт, договір) оподатковуваного доходу фізособи не виникне. Відповідно вартість такого тестування не повинна оподатковуватись ПДФО та ВЗ. Крім того, вартість такого тестування не є об'єктом для нарахування ЄСВ, оскільки такий вид доходу не зазначено у ст. 7 Закону про ЄСВ (також це підтверджують і пп. 3.27 та 3.30 розд. I Інструкції №5 та пп. 10 та 13 розд. II Переліку №1170). Втім не зайвим буде скласти внутрішній розпорядчий документ (наприклад, наказ, розпорядження), в якому зазначити, що вартість тестування не належить до фонду оплати праці підприємства. Зауважимо, що у разі сплати за тестування не працівників підприємства оподаткування ЄСВ не виникне незалежно від наявності наказу або підтверджувальних документів.

Якщо вищеописані умови не виконати, зокрема, якщо немає наказу керівника та/або підтвердних документів, то вартість тестування на COVID-19 оподатковується ПДФО та військовим збором на загальних підставах як додаткове благо.

Втім, платник податку самостійно приймає рішення щодо оподаткування виплачених доходів, тому у таблиці нижче розглянемо бухгалтерський облік, в тому числі і у разі оподаткування такого доходу:

Операція

Дт

Кт

Сума, грн

Сплачено медичному закладу за послуги з тестування на COVID-19

631/медичний заклад

311

1300,00

Отримано акт виконаних щодо наданого медичного обслуговування

23/92/93/94*

685/фізособа

1300,00

Відображено взаємозалік

685/фізособа

631/медичний заклад

1300,00

Утримано ПДФО з не працівника**

Утримано ПДФО з працівника**

(із застосування натурального коефіцієнта 1,219512)

685/фізособа

661/працівник

641

641

285,37

Утримано ВЗ з не працівника**

Утримано ВЗ з працівника**

685/фізособа

661/працівник

641

641

19,50

Нараховано ЄСВ***

23/92/93/94*

651

286,00

* - в залежності від того, з якою метою і кого тестують;

** - якщо не виконано умови пп. 165.1.19 ПКУ;

*** - якщо такий дохід включається до фонду оплати праці працівників.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518