• Посилання скопійовано

Бухоблік нарахування додаткового блага у вигляді тестування на COVID-19

Підприємством надано додаткове благо фізособі у вигляді послуги з тестування на COVID-19. Як відображається така операція у бухгалтерському обліку (нарахування блага, утримання ПДФО, ВЗ та ЄСВ)?

В першу чергу зауважимо, що згідно з пп. 165.1.19 ПКУ, не є об'єктом оподаткування ПДФО кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов'язкового державного соціального медичного страхування.

Медичне обслуговування - це діяльність закладів охорони здоров’я та фізичних осіб - підприємців, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку, у сфері охорони здоров’я, що не обов’язково обмежується медичною допомогою, але безпосередньо пов’язана з її наданням (ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я).

Водночас, як роз’яснюють податківці, медична допомога – це діяльність професійно підготовлених медичних працівників, спрямована на профілактику, діагностику, лікування та реабілітацію у зв’язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв’язку з вагітністю та пологами.

Тобто, послуги у вигляді проведення тестів з метою профілактики захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19 цілком підпадають під визначення медичного обслуговування, а приватні лабораторії, які виконують тестування на COVID-19 (що мають відповідні ліцензії на здійснення медичного обслуговування) відносяться до закладів охорони здоров’я.

Тому вважаємо, що в даному випадку, за умови наявності підтверджувальних документів про отримання працівником відповідної послуги (чек, акт, договір) оподатковуваного доходу фізособи не виникне. Відповідно вартість такого тестування не повинна оподатковуватись ПДФО та ВЗ. Крім того, вартість такого тестування не є об'єктом для нарахування ЄСВ, оскільки такий вид доходу не зазначено у ст. 7 Закону про ЄСВ (також це підтверджують і пп. 3.27 та 3.30 розд. I Інструкції №5 та пп. 10 та 13 розд. II Переліку №1170). Втім не зайвим буде скласти внутрішній розпорядчий документ (наприклад, наказ, розпорядження), в якому зазначити, що вартість тестування не належить до фонду оплати праці підприємства. Зауважимо, що у разі сплати за тестування не працівників підприємства оподаткування ЄСВ не виникне незалежно від наявності наказу або підтверджувальних документів.

Якщо вищеописані умови не виконати, зокрема, якщо немає наказу керівника та/або підтвердних документів, то вартість тестування на COVID-19 оподатковується ПДФО та військовим збором на загальних підставах як додаткове благо.

Втім, платник податку самостійно приймає рішення щодо оподаткування виплачених доходів, тому у таблиці нижче розглянемо бухгалтерський облік, в тому числі і у разі оподаткування такого доходу:

Операція

Дт

Кт

Сума, грн

Сплачено медичному закладу за послуги з тестування на COVID-19

631/медичний заклад

311

1300,00

Отримано акт виконаних щодо наданого медичного обслуговування

23/92/93/94*

685/фізособа

1300,00

Відображено взаємозалік

685/фізособа

631/медичний заклад

1300,00

Утримано ПДФО з не працівника**

Утримано ПДФО з працівника**

(із застосування натурального коефіцієнта 1,219512)

685/фізособа

661/працівник

641

641

285,37

Утримано ВЗ з не працівника**

Утримано ВЗ з працівника**

685/фізособа

661/працівник

641

641

19,50

Нараховано ЄСВ***

23/92/93/94*

651

286,00

* - в залежності від того, з якою метою і кого тестують;

** - якщо не виконано умови пп. 165.1.19 ПКУ;

*** - якщо такий дохід включається до фонду оплати праці працівників.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    10.07.202513
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202526
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534