• Посилання скопійовано

Податкові наслідки безоплатної передачі безоплатно отриманих ОЗ неприбутковою організацією

Неприбуткова громадська організація планує безкоштовно передати іншій громадській організації власні ОЗ (які ще недоамортизовані і раніше були отримані також безкоштовно). Які податкові наслідки такої операції та як вона відображається у бухобліку?

Статус неприбутковості

Відповідно до пп. 133.4.2 ПКУ доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

При цьому податківці звертали увагу (зокрема, тут і тут), що ТМЦ або основні засоби мають використовуватися неприбутківцями за цільовим призначенням. В інакшому випадку неприбуткова організація повинна розрахувати податкове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 18%, виходячи із балансової вартості використаних за нецільовим призначенням активів.

Таким чином, можливість безоплатної передачі ОЗ або підстава, на якій ОЗ передається, повинні бути визначені установчими документами.

Разом з тим доходи та витрати від такої операції відображаються у Звіті про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації у відповідних графах отриманого доходу (ряд. 1.5) та понесених витрат (ряд. 2.3).

 

Бухгалтерський облік

Згідно з п. 18 П(С)БО 15  цільове фінансування капітальних інвестицій визнається доходом протягом періоду корисного використання відповідних об'єктів інвестування (основних засобів, нематеріальних активів тощо) пропорційно сумі нарахованої амортизації цих об'єктів.

Справа в тому, що як було зазначено вище, неприбуткова організація використовує свої доходи для реалізації мети, а отже, ОЗ, що передаються їй безоплатно, фактично є цільовим фінансуванням (наданням активів для певної мети).

Як і в звичайному випадку з ОЗ, при їх вибутті, сума нарахованого зносу щодо безоплатно наданих основних засобів відображається за дебетом субрахунку 131 «Зношення основних засобів» у кореспонденції з кредитом рахунка 10 «Основні засоби». Разом з цим відображаються витрати, пов’язані із операцією з безоплатної передачі, на субрахунку 976 «Списання необоротних активів» (Дт 976 Кт 10). Дохід від цієї ж операції у бухгалтерському обліку не визнається, оскільки у цьому випадку немає відповідності до критеріїв доходу, установлених П(С)БО 15. Однак, тут варто зауважити, що ОЗ, які передаються було отримано безоплатно та вони ще не замортизовані (і за ними залишився залишок на субрахунку 424). Тому вважаємо, що разом з відображенням залишкової вартості таких ОЗ у складі витрат варто визнати і залишок доходу від їх безоплатного отримання записом Дт 424 Кт 745.

 

ПДВ

Як передбачено пп. «а» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів*, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ ( у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю).

* Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п. 14.1.191 ПКУ).

Отже, операція з безоплатної передачі ОЗ іншій неприбутковій організації є об’єктом оподаткування ПДВ. Що ж до бази оподаткування в такому випадку (коли актив передається безоплатно і фактично договірна ціна становить 0), то п. 188.1 ПКУ встановлено, що база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Зважаючи на зазначене вище, якщо неприбуткова організація є платником ПДВ, то вона зобов’язана нарахувати ПЗ з ПДВ виходячи з балансової вартості ОЗ, що безоплатно передаються і скласти за такою операцією ПН з типом причини 15 (як складати таку ПН ми писали тут).

Якщо ж неприбуткова організація не є платником ПДВ, то звичайно, що ПЗ з ПДВ вона не нараховує та ПН не складає. Однак визначена за наведеними вище правилами мінімальна база оподаткування ПДВ включається до їх оподатковуваного ПДВ обсягу доходу, що визначається з метою обов’язкової реєстрації платником ПДВ за п. 181.1 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518