• Посилання скопійовано

Надання благодійних внесків церкві «малодохідником»: облік та оподаткування

ТОВ (дохід - до 20 млн грн) вирішило періодично перераховувати благодійні внески церкві. Як документально оформити благодійні внески у підприємства та які документи потрібні від релігійної організації? Яке оподаткування та облік благодійних внесків? Чи є обмеження щодо суми внесків?

Відповідно до ст. 729 ЦКУ, пожертвою є дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема, грошей та цінних паперів, особам, встановленим ч. 1 ст. 720 ЦКУ, для досягнення ними певної, наперед обумовленої мети.

Зазвичай за отриманням допомоги неприбуткові організації звертаються з листом до підприємства. Але необов’язково, таке рішення може прийняти підприємство самостійно.

У разі прийняття такого рішення рішення підприємству слід оформити (отримати) такі документи: 

  • договір про надання благодійної допомоги та/або лист-клопотання від одержувача. У цих документах має бути визначено розмір суми, яка перераховуватиметься, строки  перерахування коштів,  мета та інші важливі умови. Договір про пожертву є укладеним з моменту прийняття пожертви;
  • наказ керівника підприємства про надання благодійної допомоги;
  • копії документів, що підтверджують унесення одержувача допомоги до Реєстру неприбуткових організацій;
  • первинні документи, які свідчать про перерахування грошових коштів (платіжні доручення, банківська виписка) – для підтвердження понесених витрат.

Також згідно з ст. 730 ПКУ пожертвувач має право здійснювати контроль за використанням пожертви відповідно до мети, встановленої договором про пожертву. Якщо використання пожертви за призначенням виявилося неможливим, використання її за іншим призначенням можливе лише за згодою пожертвувача, а в разі його смерті чи ліквідації юридичної особи - за рішенням суду. Пожертвувач або його правонаступники мають право вимагати розірвання договору про пожертву, якщо пожертва використовується не за призначенням.

Обмеження в щомісячній сумі пожертви немає. Але слід мати на увазі, що на суму коштів безоплатно перерахованих протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів у розмірі, що перевищує 4% оподатковуваного прибутку попереднього звітного року потрібно буде збільшити фінансовий результат податкового (звітного) періоду (пп. 140.5.9 ПКУ).

У підприємства з річним доходом не більше 40 млн грн сума благодійної допомоги відображають за правилами бухгалтерського обліку. Тобто, сума допомоги збільшує бухгалтерські витрати та одночасно зменшує базу оподаткування податком на прибуток.

Допомога грошовими коштами не підпадає під визначення «постачання товарів» згідно з пп. 14.1.191 ПКУ і під визначення «постачання послуг» - пп. 14.1.185 ПКУ, тобто грошова пожертва ПДВ не оподатковується.

У бухобліку такі витрати можна відразу списати до складу інших операційних витрат (п. 6 П(С)БО 16): Дт 949 Кт 311, або спочатку обліковувати з аналітикою за отримувачами: Дт 377 Кт 311, а потім списати до складу витрат - Дт 949 Кт 377.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік витрат на відрядження, якщо кошти видані в одному місяці, а використані в іншому
    ТОВ займається міжнародними перевезеннями. Водіям видано корпоративні картки. Чи потрібно водіям складати авансовий звіт? Яка дата авансового звіту? Як списати пальне, якщо воно придбано 16.03.2024 р., а водій повернувся з відрядження 10.04.2024 року?
    16.05.202417
  • Облік та оподаткування при ліквідації ОЗ резидентом Дія. Сіті
    ТОВ є резидентом Дія. Сіті. Має на балансі об’єкт ОЗ (аудіокімната в орендованому офісі, віднесена до групи 3 ОЗ, як будинки і споруди, із строком 10 років), який планується ліквідувати (розібрати аудіокімнати) і оприбуткувати отримані матеріали. Як відображати в бухобліку? Як ця операція вплине на оподаткування?
    15.05.202413
  • Ремонт авто після ДТП власними силами: облік та оподаткування
    Службове авто потрапило в ДТП. Страхова компанія перерахувала відшкодування згідно з актом ДТП – 14000 грн. Підприємство придбало запчастини. Ремонт буде проведено власними силами. Як відобразити дану операцію в обліку та оподаткувати ПДВ?
    13.05.202419
  • Помилка в експрес-накладній: нюанси обліку та оподаткування
    Підприємство, платник податку на прибуток, ПДВ, купує товар через Нову пошту. Оплата доставки за рахунок підприємства. В експрес-накладній дані відправника не відповідають даним постачальника товару. Які податкові наслідки такої невідповідності?
    13.05.202419
  • Оподаткування та облік прощення працівнику неповернутої суми ПФД
    У 2023 р. Товариство надало працівнику підприємства ПФД у розмірі 100000 грн. строком на 1 рік. ПФД відобразили у Додатку 4ДФ з ознакою доходу «197». У 2024 р. працівник повернув половину ПФД. Строк дії договору до листопада 2024 р., але вже відомо, що працівник не зможе її повернути. Як відобразити цю операцію в додатку 4ДФ і хто повинен сплатити ПДФО та ВЗ?
    13.05.202426