• Посилання скопійовано

Ліквідовано емітента – списуємо інвестицію

Підприємство на загальній системі оподаткування володіє часткою в СК ТОВ (емітента), яку воно придбало за кошти. Підприємство дізналося про ліквідацію ТОВ. Які його дії?

Бухгалтерський облік

Частка в СК ТОВ відображається на балансі підприємства як фінансова інвестиція – на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції».

Оскільки емітента ліквідовано, фінансова інвестиція перестає відповідати поняттю активу.

Нагадаємо, що відповідно до ст. 1 Закону про бухоблік, активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигід у майбутньому.  У разі ліквідації емітента від фінансової інвестиції економічних вигід вже не отримають.

Таким чином, фінансову інвестицію потрібно списати з балансу. Списують її стандартним записом: Дт 977 «Інші витрати діяльності» Кт 14.

 

Податок на прибуток

Вартість списаної фінансової інвестиції зменшує фінрезультат до оподаткування при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток за пп. 134.1.1 ПКУ

Поряд з цим, якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, варто звернути увагу на податкову різницю, встановлену пп. 140.5.3 ПКУ: фінрезультат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.

Буквально тут мова не про будь-які втрати, а тільки про втрати, які розраховані за методом участі в капіталі чи методом пропорційної консолідації.

Про метод участі в капіталі читаємо в п. 12 П(С)БО 12. Метод визначає зміну загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування. Такі втрати списують на рахунок 96 «Втрати від участі в капіталі», а не на субрахунок 977. 

А метод пропорційної консолідації застосовується відповідно до вимог МСБО 31 «Частки у спільних підприємствах» може застосовуватися тільки спільними підприємствами, які ведуть облік за міжнародними стандартами.

У разі ліквідації фінансової інвестиції до її оцінки не може застосовуватися ані метод участі в капіталі, ані пропорційної консолідації. Тому, з нашого погляду, податкова різниця за пп. 140.5.3 ПКУ ситуації з ліквідацією не стосується, а тому і не застосовується.

Інших податкових різниць, які можуть застосовуватися в ситуації, яку ми розглядаємо, ПКУ не містить.

 

ПДВ

Операція ліквідації фінансової інвестиції не є операцією постачання товарів чи послуг, тому підстав для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ ми не бачимо.

 

Документування

Підтвердженням факту ліквідації може бути інформація з ЄДР (Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), із зазначенням дати ліквідації. Цю інформацію можна роздрукувати і прикласти до документів, якими оформлятиметься ліквідація фінансової інвестиції. Наприклад, таким документом може бути наказ керівника підприємства про ліквідацію.

Залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть складатися й інші документи. Наприклад, керівник може утворити комісію для визначення винної особи, яка не прослідкувала за тим, що ТОВ перебуває в процесі ліквідації, внаслідок чого підприємство втратило можливість вплинути на процедуру ліквідації та отримати якісь кошти від ліквідації тощо. 

Цілком можливо, були порушення в порядку прийняття рішення про ліквідацію тощо. Всі ці питання потрібно з’ясовувати з урахуванням конкретних обставин конкретної ситуації.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202561
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025144