Бухгалтерський облік
Частка в СК ТОВ відображається на балансі підприємства як фінансова інвестиція – на рахунку 14 «Довгострокові фінансові інвестиції».
Оскільки емітента ліквідовано, фінансова інвестиція перестає відповідати поняттю активу.
Нагадаємо, що відповідно до ст. 1 Закону про бухоблік, активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до отримання економічних вигід у майбутньому. У разі ліквідації емітента від фінансової інвестиції економічних вигід вже не отримають.
Таким чином, фінансову інвестицію потрібно списати з балансу. Списують її стандартним записом: Дт 977 «Інші витрати діяльності» Кт 14.
Податок на прибуток
Вартість списаної фінансової інвестиції зменшує фінрезультат до оподаткування при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток за пп. 134.1.1 ПКУ.
Поряд з цим, якщо підприємство коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, варто звернути увагу на податкову різницю, встановлену пп. 140.5.3 ПКУ: фінрезультат до оподаткування збільшується на суму втрат від інвестицій в асоційовані, дочірні та спільні підприємства, розрахованих за методом участі в капіталі або методом пропорційної консолідації.
Буквально тут мова не про будь-які втрати, а тільки про втрати, які розраховані за методом участі в капіталі чи методом пропорційної консолідації.
Про метод участі в капіталі читаємо в п. 12 П(С)БО 12. Метод визначає зміну загальної величини власного капіталу об'єкта інвестування, крім тих, що є результатом операцій між інвестором і об'єктом інвестування. Такі втрати списують на рахунок 96 «Втрати від участі в капіталі», а не на субрахунок 977.
А метод пропорційної консолідації застосовується відповідно до вимог МСБО 31 «Частки у спільних підприємствах» може застосовуватися тільки спільними підприємствами, які ведуть облік за міжнародними стандартами.
У разі ліквідації фінансової інвестиції до її оцінки не може застосовуватися ані метод участі в капіталі, ані пропорційної консолідації. Тому, з нашого погляду, податкова різниця за пп. 140.5.3 ПКУ ситуації з ліквідацією не стосується, а тому і не застосовується.
Інших податкових різниць, які можуть застосовуватися в ситуації, яку ми розглядаємо, ПКУ не містить.
ПДВ
Операція ліквідації фінансової інвестиції не є операцією постачання товарів чи послуг, тому підстав для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ ми не бачимо.
Документування
Підтвердженням факту ліквідації може бути інформація з ЄДР (Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), із зазначенням дати ліквідації. Цю інформацію можна роздрукувати і прикласти до документів, якими оформлятиметься ліквідація фінансової інвестиції. Наприклад, таким документом може бути наказ керівника підприємства про ліквідацію.
Залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть складатися й інші документи. Наприклад, керівник може утворити комісію для визначення винної особи, яка не прослідкувала за тим, що ТОВ перебуває в процесі ліквідації, внаслідок чого підприємство втратило можливість вплинути на процедуру ліквідації та отримати якісь кошти від ліквідації тощо.
Цілком можливо, були порушення в порядку прийняття рішення про ліквідацію тощо. Всі ці питання потрібно з’ясовувати з урахуванням конкретних обставин конкретної ситуації.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити