• Посилання скопійовано

Платник за тристороннім договором: що в обліку та ПДВ?

Підприємство є платником у тристоронньому договорі, де ще зазначені замовник та виконавець. Як в обліку підприємства відображається оплата за таким договором?

Замовник – це той, хто отримує послуги (роботи) від виконавця. Виконавець виконує послуги (роботи) для замовника.

Між замовником і виконавцем укладається акт про виконані роботи чи надані послуги.

Таким чином, отримані послуги відображаються на балансі замовника.

Функція платника у такому тристоронньому договорі – лише здійснити оплату за послугу (роботу), яка не відображається на його балансі. Тобто, для платника така оплата є своєрідною безповоротною фінансовою допомогою для замовника. Фактично платник оплачує замість замовника те, що належить замовнику.

Це означає, що для платника такі витрати є витратами, не пов’язаними з його господарською діяльністю. В бухгалтерському обліку вони відносяться на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Щодо питань нарахування ПДВ, то ситуація, подібна до тої, що ми розглядаємо, наведена в ІПК ДПСУ від 29.01.2020 р. №344/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, ДФСУ від 28.09.2018 р. №4199/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та інших.

Висновок цих консультацій, з якими ми повністю погоджуємося, такий: якщо виконавець робіт, послуг, є платником ПДВ, він має скласти податкову накладну на замовника. Податкова накладна на платника не складається і навіть, якщо виконавець помилково склав податкову накладну на платника, останній не має права відносити ПДВ за такою податковою накладною до власного податкового кредиту.

Обґрунтування досить просте: податкова накладна складається на покупця товарів, послуг, які на підставі такої податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН, відображають податковий кредит (див. пп. «г» і «д» п. 201.1, пп. 201.10 ПКУ). Покупцем в даній ситуації виступає замовник, а не платник.

Якщо виконавець не є платником ПДВ, то наслідки з ПДВ не виникають, всі суми відображаються без ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    23.05.2025108
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    23.05.202530
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    23.05.202582
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.2025134
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202561