• Посилання скопійовано

Платник за тристороннім договором: що в обліку та ПДВ?

Підприємство є платником у тристоронньому договорі, де ще зазначені замовник та виконавець. Як в обліку підприємства відображається оплата за таким договором?

Замовник – це той, хто отримує послуги (роботи) від виконавця. Виконавець виконує послуги (роботи) для замовника.

Між замовником і виконавцем укладається акт про виконані роботи чи надані послуги.

Таким чином, отримані послуги відображаються на балансі замовника.

Функція платника у такому тристоронньому договорі – лише здійснити оплату за послугу (роботу), яка не відображається на його балансі. Тобто, для платника така оплата є своєрідною безповоротною фінансовою допомогою для замовника. Фактично платник оплачує замість замовника те, що належить замовнику.

Це означає, що для платника такі витрати є витратами, не пов’язаними з його господарською діяльністю. В бухгалтерському обліку вони відносяться на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Щодо питань нарахування ПДВ, то ситуація, подібна до тої, що ми розглядаємо, наведена в ІПК ДПСУ від 29.01.2020 р. №344/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, ДФСУ від 28.09.2018 р. №4199/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та інших.

Висновок цих консультацій, з якими ми повністю погоджуємося, такий: якщо виконавець робіт, послуг, є платником ПДВ, він має скласти податкову накладну на замовника. Податкова накладна на платника не складається і навіть, якщо виконавець помилково склав податкову накладну на платника, останній не має права відносити ПДВ за такою податковою накладною до власного податкового кредиту.

Обґрунтування досить просте: податкова накладна складається на покупця товарів, послуг, які на підставі такої податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН, відображають податковий кредит (див. пп. «г» і «д» п. 201.1, пп. 201.10 ПКУ). Покупцем в даній ситуації виступає замовник, а не платник.

Якщо виконавець не є платником ПДВ, то наслідки з ПДВ не виникають, всі суми відображаються без ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202579
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518