• Посилання скопійовано

Платник за тристороннім договором: що в обліку та ПДВ?

Підприємство є платником у тристоронньому договорі, де ще зазначені замовник та виконавець. Як в обліку підприємства відображається оплата за таким договором?

Замовник – це той, хто отримує послуги (роботи) від виконавця. Виконавець виконує послуги (роботи) для замовника.

Між замовником і виконавцем укладається акт про виконані роботи чи надані послуги.

Таким чином, отримані послуги відображаються на балансі замовника.

Функція платника у такому тристоронньому договорі – лише здійснити оплату за послугу (роботу), яка не відображається на його балансі. Тобто, для платника така оплата є своєрідною безповоротною фінансовою допомогою для замовника. Фактично платник оплачує замість замовника те, що належить замовнику.

Це означає, що для платника такі витрати є витратами, не пов’язаними з його господарською діяльністю. В бухгалтерському обліку вони відносяться на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності».

Щодо питань нарахування ПДВ, то ситуація, подібна до тої, що ми розглядаємо, наведена в ІПК ДПСУ від 29.01.2020 р. №344/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, ДФСУ від 28.09.2018 р. №4199/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та інших.

Висновок цих консультацій, з якими ми повністю погоджуємося, такий: якщо виконавець робіт, послуг, є платником ПДВ, він має скласти податкову накладну на замовника. Податкова накладна на платника не складається і навіть, якщо виконавець помилково склав податкову накладну на платника, останній не має права відносити ПДВ за такою податковою накладною до власного податкового кредиту.

Обґрунтування досить просте: податкова накладна складається на покупця товарів, послуг, які на підставі такої податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН, відображають податковий кредит (див. пп. «г» і «д» п. 201.1, пп. 201.10 ПКУ). Покупцем в даній ситуації виступає замовник, а не платник.

Якщо виконавець не є платником ПДВ, то наслідки з ПДВ не виникають, всі суми відображаються без ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202521
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025256