• Посилання скопійовано

Як обліковувати будматеріали для прибудинкової території, огорожу та прохідну?

Підприємство на обліку має приміщення, яке позначено в обліку, як виробничо-побутові приміщення. На даний момент відбувається ремонт даного приміщення та прибудинкової території. Як правильно обліковувати будівельні матеріали, які були куплені для прибудинкової території, також огорожа та будиночок на прохідній?

Будівельні матеріали для прибудинкової території

Будівельні матеріали, придбані для ремонту прибудинкової території, є запасами підприємства. Відповідно до Інструкції №291 субрахунок 205 «Будівельні матеріали» використовується забудовниками, тому як варіант можна використовувати субрахунок 209 «Інші матеріали».

Якщо матеріали були придбані для ремонту прибудинкової території, то при використанні таких матеріалів вони списуються на витрати звітного періоди, адже є поточним ремонтом (п. 15 П(С)БО 7).

Якщо підприємство обліковує як один об’єкт ОЗ будівлю з прибудинковою територією, то рахунок та стаття витрат обирається в залежності від того, яке призначення будівлі – виробниче, загальновиробниче, адміністративне, збутове чи для інших цілей.

Наприклад, всі ці витрати, що стосуються офісної будівлі, будуть списані на рахунок 92. Якщо це будівля магазину підприємства – то витрати на обслуговування прибудинкової території відносяться на рахунок 93. Якщо будівля призначена для загальновиробничих цілей, то обирається рахунок 91.

Якщо матеріали були придбані для будівництва чи реконструкції прибудинкової території, тоді ці витрати «підуть» на збільшення первісної вартості ОЗ будівлі (якщо підприємство обліковуватиме будівлю та територію як один об’єкт) (Дт 152 Кт 209, Дт 103/будинок Кт 152), або ж збільшення первісної вартості ОЗ-прибудинкової території – якщо мова про реконструкцію, або створення окремого об’єкта ОЗ – прибудинкова територія – якщо мова про будівництво такої території (в обох варіантах Дт 152  Кт 209, Дт 103/прибудинкова територія Кт 152).

 

Огорожа

Облік огорожі залежить від того, чи вона прив’язана до певної однієї споруди, чи ні.

Так, якщо огорожа для певної споруди, то можна обліковувати її двома варіантами (дивлячись, яке рішення прийме керівництво щодо обліку -  пооб’єктний облік  (компонентний облік), чи ні):

  • як частину вартості споруди – тобто в обліку відбуватиметься збільшення первісної вартості будівлі/споруди – Дт 152 Кт 20, 22, 63, 66, 68; Дт 103/будинок Кт 152;
  • як окремий об’єкт ОЗ – Дт 152Кт 20, 22, 63, 66, 68; Дт 103-споруда/огорожа Кт 152.

Так, якщо один об'єкт ОЗ складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухобліку як окремий об’єкт основних засобів (п. 4 П(С)БО 7). Враховуючи, що строк корисного використання огорожі може досить суттєво відрізнятись від строку корисного використання будівлі, такий об’єкт, як огорожа, вважаємо, доцільно обліковувати окремо.

Якщо ж огорожа не прив’язана до певної однієї споруди, а наприклад, на території знаходиться декілька споруд та будинків, то така огорожа обліковується як окремий об’єкт ОЗ - Дт 152Кт 20, 22, 63, 66, 68; Дт 103-споруда/огорожа Кт 152.

Про це ми також писали тут.

Таким чином, вважаємо, що якщо огорожу зводять без прив’язки до будь-якої нерухомості та вона виконує певні самостійні функції або обслуговує декілька об’єктів нерухомості, то він вважатиметься самостійним об’єктом ОЗ.

 

Будиночок на прохідній

Вважаємо, що прохідну доречно обліковувати як окремий об’єкт ОЗ – Дт 152 Кт 20, 22, 63, 66, 68; Дт 103-споруда/прохідна Кт 152. Адже така споруда є окремою, яка виконує свої функції та має різний строк користування в порівнянні із будівлею. Крім цього, із такої інженерної споруди (вважаємо, що прохідна відповідає саме цьому визначенню) слід сплачувати податок на нерухомість, оскільки така споруда є об'єктом нежитлової нерухомості) (див. ІПК ДПСУ від 03.09.2018 р. №3817/6/99-99-12-02-03-15/ІПК).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202515
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202549
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202519
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025163
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202520