• Посилання скопійовано

Як обліковувати будматеріали для прибудинкової території, огорожу та прохідну?

Підприємство на обліку має приміщення, яке позначено в обліку, як виробничо-побутові приміщення. На даний момент відбувається ремонт даного приміщення та прибудинкової території. Як правильно обліковувати будівельні матеріали, які були куплені для прибудинкової території, також огорожа та будиночок на прохідній?

Будівельні матеріали для прибудинкової території

Будівельні матеріали, придбані для ремонту прибудинкової території, є запасами підприємства. Відповідно до Інструкції №291 субрахунок 205 «Будівельні матеріали» використовується забудовниками, тому як варіант можна використовувати субрахунок 209 «Інші матеріали».

Якщо матеріали були придбані для ремонту прибудинкової території, то при використанні таких матеріалів вони списуються на витрати звітного періоди, адже є поточним ремонтом (п. 15 П(С)БО 7).

Якщо підприємство обліковує як один об’єкт ОЗ будівлю з прибудинковою територією, то рахунок та стаття витрат обирається в залежності від того, яке призначення будівлі – виробниче, загальновиробниче, адміністративне, збутове чи для інших цілей.

Наприклад, всі ці витрати, що стосуються офісної будівлі, будуть списані на рахунок 92. Якщо це будівля магазину підприємства – то витрати на обслуговування прибудинкової території відносяться на рахунок 93. Якщо будівля призначена для загальновиробничих цілей, то обирається рахунок 91.

Якщо матеріали були придбані для будівництва чи реконструкції прибудинкової території, тоді ці витрати «підуть» на збільшення первісної вартості ОЗ будівлі (якщо підприємство обліковуватиме будівлю та територію як один об’єкт) (Дт 152 Кт 209, Дт 103/будинок Кт 152), або ж збільшення первісної вартості ОЗ-прибудинкової території – якщо мова про реконструкцію, або створення окремого об’єкта ОЗ – прибудинкова територія – якщо мова про будівництво такої території (в обох варіантах Дт 152  Кт 209, Дт 103/прибудинкова територія Кт 152).

 

Огорожа

Облік огорожі залежить від того, чи вона прив’язана до певної однієї споруди, чи ні.

Так, якщо огорожа для певної споруди, то можна обліковувати її двома варіантами (дивлячись, яке рішення прийме керівництво щодо обліку -  пооб’єктний облік  (компонентний облік), чи ні):

  • як частину вартості споруди – тобто в обліку відбуватиметься збільшення первісної вартості будівлі/споруди – Дт 152 Кт 20, 22, 63, 66, 68; Дт 103/будинок Кт 152;
  • як окремий об’єкт ОЗ – Дт 152Кт 20, 22, 63, 66, 68; Дт 103-споруда/огорожа Кт 152.

Так, якщо один об'єкт ОЗ складається з частин, які мають різний строк корисного використання (експлуатації), то кожна з цих частин може визнаватися в бухобліку як окремий об’єкт основних засобів (п. 4 П(С)БО 7). Враховуючи, що строк корисного використання огорожі може досить суттєво відрізнятись від строку корисного використання будівлі, такий об’єкт, як огорожа, вважаємо, доцільно обліковувати окремо.

Якщо ж огорожа не прив’язана до певної однієї споруди, а наприклад, на території знаходиться декілька споруд та будинків, то така огорожа обліковується як окремий об’єкт ОЗ - Дт 152Кт 20, 22, 63, 66, 68; Дт 103-споруда/огорожа Кт 152.

Про це ми також писали тут.

Таким чином, вважаємо, що якщо огорожу зводять без прив’язки до будь-якої нерухомості та вона виконує певні самостійні функції або обслуговує декілька об’єктів нерухомості, то він вважатиметься самостійним об’єктом ОЗ.

 

Будиночок на прохідній

Вважаємо, що прохідну доречно обліковувати як окремий об’єкт ОЗ – Дт 152 Кт 20, 22, 63, 66, 68; Дт 103-споруда/прохідна Кт 152. Адже така споруда є окремою, яка виконує свої функції та має різний строк користування в порівнянні із будівлею. Крім цього, із такої інженерної споруди (вважаємо, що прохідна відповідає саме цьому визначенню) слід сплачувати податок на нерухомість, оскільки така споруда є об'єктом нежитлової нерухомості) (див. ІПК ДПСУ від 03.09.2018 р. №3817/6/99-99-12-02-03-15/ІПК).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202522
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202562
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202529
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202518
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025153