• Посилання скопійовано

Оприбуткування готівки, отриманої при здійснені розрахунків через РРО: як відобразити в обліку?

Як магазину роздрібної торгівлі продовольчими товарами оприбуткувати готівкову виручку, отриману при здійснені розрахунків через РРО, у касу підприємства?

Відповідно до п. 11 Положення №148 готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки в повній сумі.

Оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Згідно з абз. 2 п. 29 Положення №148 вилучення готівки з місця здійснення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або розрахункової книжки для здавання її до банку оформляється відповідними чеками РРО із виконанням операції «службова видача».

Підприємство має право здійснювати збір готівкової виручки (готівки), отриманої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), для подальшого її здавання до банку з використанням комплексу технічних та програмних засобів, розташованих у місці здійснення готівкових розрахунків, які б забезпечували безпечне передавання коштів з робочих місць касирів до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до кас банків.

Якщо готівка отримана від реалізації і проведена через РРО, вилучається з місця проведення розрахунків, то така операція має бути відображена у РРО операцією «службове виведення» і відповідно до п. 11 розділу II Положення №148 у цьому випадку касова книга може не використовуватись (відповідь на питання 1 в ІПК ДПС від 12.09.2019 р. №143/6/99-00-05-04-01-15/ІПК).

Крім того, п. 39 Положення №148 передбачено, що установи/підприємства відображають у касовій книзі усі надходження і видачу готівки в національній валюті (додаток 5 Положення №148).

Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Щодо переміщення готівки з робочого місця касира до спеціально обладнаного приміщення для зберігання та подальшого здавання готівки до банку через службу інкасації ДПС у відповіді на питання 2 в ІПК від 12.09.2019 р. №143/6/99-00-05-04-01-15/ІПК повідомляє таке.

У разі дотримання суб'єктом господарювання алгоритму дій щодо використання у РРО операції «службове виведення» готівкові кошти можливо переміщувати з місця проведення розрахунків та така сума вважатиметься оприбуткованою. Крім того, у розумінні Закону про РРО невідповідності на місці проведення розрахунків не буде.

В бухгалтерському обліку розрахунки через РРО та оприбуткування готівки відображається таким чином (суми умовні), субрах. 3012 – це готівка в РРО, субрах. 3011 – це готівка в основній касі підприємства.

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума, грн

Дебет

Кредит

Відображена виручка, отримана через РРО за Z-звітом

3012

702

3000,0

Нараховано податкове зобов'язання з ПДВ

702

641

500,0

Відображена частина розрахункових операцій у безготівковій формі (оплата платіжними картками)

333

3012

1800,0

Відображено переміщення готівки з робочого місця касира до спеціально обладнаного приміщення каси

3011

3012

1200,0

Оформлено РКО для здавання готівки до банку, з  додаванням до нього квитанції до прибуткового документа банку на внесення готівки, підписана відповідальними особами банку та засвідчена відбитком печатки банку

311

3011

1200,0

Зараховано на поточний рахунок оплату за платіжними картками

311

333

1800,0

 

При веденні бухгалтерського обліку з використанням спеціальних програм для відображення оприбуткування виручки, отриманої із застосуванням РРО, необхідно «підв'язати» до створення ПКО проведення перших чотирьох операцій. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202517
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202524
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202526
  • Інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю: як облікувати?
    Благодійний фонд планує придбати інклюзивне авто для перевезення людей з інвалідністю. Чи може кошти на купівлю за запитом на цільове фінансування дати юрсоба? Як в бухобліку фонду відобразити отримання коштів, придбання авто і його використання? Якими документами підтверджувати, що витрати на використання авто – це не адміністративні витрати, які повинні бути в межах 20%?
    14.04.202516
  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025794