• Посилання скопійовано

Розробка настільної гри: чиє нематеріальним активом?

Неприбуткова організація розробила та створила настільну інтелектуальну гру, яку планує розповсюдити серед партнерів. Як обліковувати витрати на створення гри? Чи є гра нематеріальним активом (ідея+розробка+друк)?

До нематеріальних активів, враховуючи п.4 та 6 П(С)БО 8, може бути віднесено актив із такими ознаками:

  • актив не має матеріальної форми;
  • може бути ідентифікований (підприємство здійснює його контроль);
  • є імовірність одержання майбутніх економічних вигід;
  • вартість може бути достовірно визначена.

Якщо ознаки ідеї та правил настільної гри як нематеріального активу відповідають зазначеним вище, в обліку організації такий актив відноситься до нематеріальних. На нашу думку, ідея та правила настільної гри є нематеріальним активом, оскільки вони відповідають всім вищезаначеним ознакам.

Відображення операцій в бухобліку, пов’язаних з НА, наводиться у Методрекомендаціях №1327.

Відповідно до п. 17 П(С)БО 8, первісна вартість нематеріального активу, створеного підприємством, включає прямі витрати на оплату праці, прямі матеріальні витрати, інші витрати, безпосередньо пов'язані із створенням цього нематеріального активу та приведенням його до стану придатності для використання за призначенням (оплата реєстрації юридичного права, амортизація патентів, ліцензій тощо).

Введення в господарський оборот НА оформлюється актом типової форми первинного обліку №НА-1 (затверджена наказом Мінфіну №732), який складається комісією по підприємству в одному примірнику. 

Витрати на створення та удосконалення об'єктів НА (в даному випадку - це витрати на ідею та розробку правил гри) відображають на субрахунку 154 «Придбання (створення) нематеріальних активів» з кредитом субрахунків 13, 20, 22, 63, 65, 66 та інші.

Введення в експлуатацію такого НА, як настільна гра (в частині витрат на розробку ідеї та правил) в бухгалтерському обліку відображається за дебетом субрахунка 127 «Інші нематеріальні активи» у кореспонденції з субрахунком 154, на якому відображалися витрати підприємства на створення власними силами такого активу.

Нарахування амортизації НА відображається за кредитом субрахунка 133 «Накопичена амортизація нематеріальних активів»  у кореспонденції з субрахунком витрат.

Організація самостійно встановлює строк корисного використання такого активу і нараховує амортизацію відповідно до п. 25 П(С)БО 8. При зарахуванні НА у вигляді настільної гри на баланс у розпорядчому акті по підприємству встановлюється строк корисного використання, при визначенні якого слід виходити з того, скільки років організація планує використовувати настільну гру. Протягом цього строку здійснюється систематичний розподіл вартості у вигляді нарахування амортизації. Нарахування амортизації починається з місяця, наступного за місяцем, у якому НА введено в господарський оборот. Метод амортизації організація обирає самостійно виходячи з умов отримання економічних вигід. Найчастіше НА амортизуються за прямолінійним методом.

Надруковані примірники настільної гри, що призначаються для розповсюдження, вже мають ознаки матеріального активу – готової друкованої продукції. Якщо неприбуткова організація самостійно виробляє ці примірники (друкує власними силами або шляхом замовлення друку в друкарнях тощо), то витрати на друк примірників гри акумулюються на рахунку 23:

  • Дт 23 Кт 133 – амортизація нематеріального активу у вигляді ідеї та правил гри;
  • Дт 23 Кт 20, 22 – витрати ТМЦ на друк примірників гри;
  • Дт 23 Кт 631 – витрати на оплату послуг сторонніх організацій (в тому числі послуги друкарень);
  • Дт 23 Кт 65, 66  - витрати на оплату праці працівників, зайнятих друком примірників;
  • Дт 26 Кт 23 – оприбуткування готових приміників гри на склад.

Після того, як будуть отримані готові примірники гри, собівартість кожного з них визначатиметься шляхом ділення накопичених витрат (сума запису - Дт 26 Кт 23) на кількість оприбуткованих примірників.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Іноземний банк повернув платіж у валюті: як відобразити в обліку?
    У підприємства за контрактом з нерезидентом оплата за товар здійснюється після отримання товару. Підприємство провело оплату за раніше отриманий товар, але іноземний банк не зарахував платіж постачальнику і повернув валюту платнику. Одразу після повернення валюта була продана банком. Як все це відобразити в обліку?
    Сьогодні 10:136
  • Бухгалтерський облік гарантійного та реєстраційного внеску
    Підприємство приймає участь в декількох аукціонах щодо оренди та придбання нерухомості державної та комунальної власності. Як відобразити в обліку сплату реєстраційного та гарантійного внеску?
    26.04.202420
  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024191
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.2024613
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202432