• Посилання скопійовано

Взаємозалік заборгованостей за заставою у «єдинника»

Підприємство (платник ЄП) отримало кредит під заставу (депозит ФО). Після цього ФО було надано ПФД. Погашення кредиту відбулося за рахунок депозиту ФО. Наразі підприємство має заборгованість перед ФО за депозит, а ФО перед підприємством за ПФД. Чи можна здійснити взаємозалік заборгованостей?

Підприємства можуть отримати кредит під заставу як власного депозиту, так і під заставу депозитів третіх осіб: юридичних або фізичних. При цьому фізособа може бути засновником або працівником підприємства, а також і непов'язаною особою.

Поручитель набуває права на зворотну вимогу (регрес) до позичальника в межах суми боргу за кредитним договором.

При погашенні кредиту за рахунок звернення стягнення на депозитні кошти заставодавця в обліку позичальника відбувається заміна кредитора на підставі п. 3 ст. 512 ЦКУ: замість заборгованості перед банком за кредитом у нього з’являється заборгованість перед заставодавцем — його майновим поручителем. На таку заборгованість уже не нараховуються банківські відсотки за кредит, адже кредит уже погашено, проте замість них у договорі застави може бути передбачено іншу плату заставодавцю за послуги поручительства (у вигляді процентної ставки від суми депозиту або фактично погашеного кредиту, фіксованої суми тощо).

Сама операція заміни кредитора в основній сумі заборгованості за кредитом ніяк не відображається у податковому обліку позичальника, оскільки суть операції з борговими вимогами від цього не змінюється.

При цьому, відповідно до ст. 601 ЦКУ зобов'язання припиняється зарахуванням зустрічних однорідних вимог, строк виконання яких настав, а також вимог, строк виконання яких не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги. Зарахування зустрічних вимог може здійснюватися за заявою однієї із сторін.

Оскільки, підприємство заставодавцю повинно повернути грошові кошти за депозит, який було використано для погашення кредиту, а заставодавець повинен повернути грошові кошти підприємству, що були надані йому як ПФД, то такі заборгованості є однорідними і можуть бути закриті шляхом взаємозаліку.

Своєю чергою, дійсно за пп. 291.6 ПКУ обов’язок здійснювати розрахунки виключно у грошовій формі поширюється лише на розрахунки за відвантажені платником ЄП товари (виконані роботи, надані послуги).

Оскільки в даному випадку це не є розрахунком за відвантажені товари (надані послуги, виконані роботи), то проведення взаємозаліку не перешкоджає перебуванню на спрощеній системі оподаткування.

 

ПДФО та ВЗ

У підкатегорії 103.02, "ЗІР" податківці зазначали, що у фізособи (поручителя) не виникає об’єкта оподаткування, оскільки юрособа (боржник) повертає фізособі (поручителю) суму боргу, яку за договором поруки фізособа (поручитель) перерахувала банку (кредитору).

Таким чином, вважаємо, що у фізособи доходу за даної операції не виникне.

 

Надання ПФД платником ЄП

Варто звернути увагу, що податківці притримуються підходу, що діяльність з надання поворотної фінансової допомоги іншим юрособам (фізособам – підприємцям) на постійній основі може розглядатися як фінансове посередництво, за умови здійснення якої підприємство не має права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Тому для уникнення негативних податкових наслідків платнику ЄП варто уникати регулярного надання ПФД іншим суб’єктам господарювання та фізособам.

Це питання ми розглядали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025235
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025765
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202547