• Посилання скопійовано

Невідповідність активу та пасиву балансу

Підприємство складає ліквідаційний баланс, однак пасив є більшим за актив. Засновники вносили кошти до каси у вигляді внеску до СК з подальшою виплатою цих коштів на зарплату, оренду та інші операційні витрати. Як ці суми будуть відображені в активі та пасиві балансу?

Бухгалтерський облік

В першу чергу варто розглянути, яким чином такі операції повинні бути відображені в бухобліку підприємства, оскільки фінансова звітність базується саме на показниках бухобліку.

Внесення грошових коштів в касу підприємства у вигляді внесків до статутного капіталу відображається записами: Дт 301 Кт 46 (встановлення статутного капіталу або збільшення його розміру в свою чергу відображається записом Дт 46 Кт 401).

Після цього, як було зазначено у запитанні, внесені в касу кошти використовуються на виплату заробітної плати, оплату оренди та інші операційні витрати:

  • Дт 661 Кт 301 – виплата заробітної плати;
  • Дт 631 Кт 301 – виплата орендодавцю або оплата іншим постачальникам.

Тут варто звернути увагу, що виплата коштів – не є нарахуванням витрат, а відображає лише погашення заборгованості. Таким чином, підприємство раніше повинно було нарахувати такі витрати і, відповідно, відобразити виникнення заборгованості, яка в подальшому погашається:

  • Дт 92 Кт 661 – нараховано заробітну плату адміністративному персоналу;
  • Дт 92 Кт 631 – нараховано орендну плату (наприклад за адміністративне приміщення);

В подальшому в кінці періоду суми витрат з витратних рахунків (в даному випадку - це рахунок 92) списуються на фінансовий результат підприємства (Дт 79 Кт 92), який за результатами співставлення витрат і доходів у розмірі кінцевого сальдо на рахунку 79 списується або на нерозподілений прибуток, якщо доходів за період отримано більше ніж витрат (Дт 79 Кт 441) або на непокритий збиток, якщо витрати за період перевищують суму доходів (Дт 442 Кт79).

Наприклад, якщо підприємство за період не має доходів, а має тільки витрати (які оплачуються за рахунок внесків в статутний капітал), то на активних рахунках залишків дійсно не буде, однак залишок за результатами періоду буде на субрахунку 442 «Непокритий збиток».

 

Баланс

Отже, на підставі наведеного вище бухгалтерського обліку розглянемо, як це буде відображено у фінансовій звітності:

  • сума зареєстрованого статутного капіталу потрапляє до рядка 1400 «Зареєстрований (пайовий) капітал».
  • сума нерозподіленого прибутку/збитку відповідно потрапить до рядка 1420 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)». При цьому, варто звернути увагу, що сума непокритого збитку потрапляє в цю графу з від’ємним значенням.

Таким чином, у описаному у запитанні випадку, до активу балансу підприємства ця сума не потрапить, однак вона потрапить до пасиву з від’ємним значенням, за рахунок чого і буде досягнуто відповідність активу та пасиву балансу.

Отже, різниця між активом та пасивом балансу у описаному у запитані випадку виникає з таких причин:

  • Не проведено нарахування витрат (зокрема, з орендної плати та зарплати);
  • Не проведено «закриття періоду» (зокрема, віднесено нараховані витрати на фінансовий результат з подальшим перенесенням фінансового результату на рахунок нерозподіленого прибутку (непокритого збитку)).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Списання витрат на невидану книгу з незавершеного виробництва
    Роз'яснення щодо можливості списання витрат, накопичених на рахунку 23 "Виробництво" як незавершене виробництво для книги, яку вирішено не видавати. Описано порядок віднесення таких витрат до складу інших операційних витрат періоду (рахунок 94), процедуру документального оформлення та питання щодо необхідності коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці
    21.04.202527
  • Як обчислити витрати на відрядження за кордон, якщо розрахунки здійснювалися карткою?
    Працівник їздив у закордонне відрядження в Узбекистан. Аванс був перерахований йому у гривнях на особисту зарплатну картку. Цією карткою працівник розраховувався на території Узбекистану (не знімав готівку та не робив обмінних операцій). До звіту про відрядження додані фіскальні чеки Узбекистану, в яких вказана валюта Узбекистану + сліп з терміналу банку до цього фіскального чеку в долларах США. Яку валюту брати до розрахунку на дату звіту: долари чи валюту Узбекистану?
    21.04.202557
  • Неповернуті аванси за ліцензійними договорами: як облікувати?
    Консультація розглядає порядок відображення в бухгалтерському та податковому обліках підприємства невикористаних та неповернутих авансів, сплачених іноземним правовласникам за ліцензійними договорами на видання книжок. Пояснюється неможливість використання резерву сумнівних боргів для таких авансів, порядок списання їх на витрати (рахунок 949) та відсутність специфічних податкових різниць для даної операції
    17.04.202518
  • Надання приватною школою платного харчування учням: що в бухобліку?
    Приватна школа організовує харчування для учнів за принципом «шведського столу». Учні оплачують вартість харчування окремо. Як відобразити такі операції в бухгалтерському обліку?
    16.04.202526
  • На якому рахунку обліковувати кошти від продажу сертифікату на брокерському рахунку в депозитарію?
    ТОВ має на балансі інвестиційні сертифікати, кошти від продажу яких, спочатку зайшли на брокерський (транзитний) рахунок в депозитарії, а потім за розпорядженям ТОВ на основний р/р. На якому бухгалтерському рахунку потрібно обліковувати рух коштів за брокерським рахунком?
    16.04.202527