• Посилання скопійовано

Виготовлення проектної документації: як списати витрати?

Підприємство планувало будівництво торгового павільйону та виготовило проектно-кошторисну документацію. Як обліковувати такі витрати? Після цього було прийнято рішення про відміну будівництва. Як списати вартість витрат на виготовлення проектно-кошторисної документації?

Відповідно до п. 48 Методрекомендацій №561, затрати з будівництва (виготовлення), придбання і поліпшення об'єктів основних засобів з початку і до закінчення зазначених робіт та введення об'єктів в експлуатацію визнаються незавершеними капітальними інвестиціями (незавершеним будівництвом). Затрати на будівництво, виготовлення, придбання і поліпшення об'єктів (капітальні інвестиції) групуються за такими напрямками робіт (витрат):

  • проектно-вишукувальні роботи;
  • будівельні роботи;
  • роботи з монтажу устаткування;
  • придбання устаткування, що потребують монтажу;
  • придбання устаткування, що не потребують монтажу, інструментів та інвентарю;
  • інші капітальні роботи і затрати.

Таким чином, витрати підприємства на виготовлення проектно-кошторисної документації повинні обліковуватись на субрахунку 152 «Придбання (виготовлення) основних засобів».

Якщо в подальшому було прийнято рішення про відміну будівництва, і виготовлену проектно-кошторисну документація не можливо використати, і вона підлягає ліквідації, то сума витрат на субрахунку 152 за таким об’єктом підлягає списанню на субрахунок 976 «Списання необоротних активів» (запис - Дт 976 Кт 152).

При цьому складається та затверджується керівником акт про ліквідацію незавершеного будівництва (хоча воно фактично і знаходилось лише на стадії проектування).

 

Прибуток

Незавершене будівництво (на яке, зокрема, і було понесено витрати із створення проектно-кошторисної документації) не є об’єктом ОЗ, відповідно його ліквідація та списання впливає на ФР виключно за правилами бухобліку та не призводить до виникнення податкових різниць щодо коригування ФР (про це зазначали податківці у ІПК від 22.02.2018 р. №718/6/99-99-15-02-02-15/ІПК та від 05.11.2018 р. №4690/6/99-99-15-02-02-15/IПК).

 

ПДВ

Відповідно до пп. «г» пп. 198.5 ПКУ, платник податку зобов'язаний нарахувати ПЗ з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН у встановлені терміни зведену ПН за товарами, послугами, необоротними активами, придбаними з ПДВ, у разі, якщо такі товари, послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пп. 189.9 ПКУ).

При цьому, як роз’яснюють податківці (тут та у ІПК від 26.10.2017 р. №2389/ІПК/28-10-01-03-11) у разі списання капітальних інвестицій, вони припиняють використовуватись в операціях, що є господарською діяльністю такого платника податку.

Відповідно в такому випадку платник податку має нарахувати ПЗ з ПДВ та скласти і зареєструвати ПН за основною ставкою, виходячи з вартості придбаних для такого будівництва товарів та послуг (якщо вони придбавалась з податковим кредитом).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як вести облік води, добутої із власної свердловини?
    Підприємство має власну свердловину на воду, яку використовує для виробництва бетонних сумішей. Як обліковувати видобуту воду та її використання у виробництві? Зокрема, чи можна її обліковувати на 201 рахунку (разом з іншою сировиною), чи обов'язково використовувати 23 рахунок (допоміжне виробництво)? Якими внутрішніми документами краще оформити сам видобуток води та передачу її у виробництво?
    Сьогодні 18:099
  • Розроблено програмний код: до якої групи НМА віднести?
    Стороння організація розробила підприємству програмний код вартістю 192 000 грн. До якої групи НМА віднести і які строки використання?
    09.07.202525
  • Допомога від Mercy Corps для ФОП-ВПО: оподаткування та облік
    Чи включається до доходу та чи оподатковується цільова благодійна допомога, отримана ФОП-"єдиноподатником" ІІ групи (який є ВПО) на свій підприємницький рахунок від іноземної неурядової організації "Mercy Corps", яка відобразила цю виплату в звітності з ознакою доходу "190"?
    07.07.202511
  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202520
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202534