• Посилання скопійовано

Оприбуткування товару за переведенню боргу: що в обліку?

Переуступку боргу підприємство сплатило одному постачальнику, а товар поставив інший постачальник. Як відобразити це в бухобліку?

Переведення товарного боргу відбувається в разі, коли постачальник (первинний боржник) отримав передоплату (аванс) за товари, але не поставив їх. Аби закрити такий товарний борг постачальник (первинний боржник) переводить цей борг на іншу особу, яка стає новим боржником. Далі зобов’язання з постачання товару перед покупцем - кредитором має виконати вже цей новий боржник.

У обліку покупця-кредитора на дату укладання договору про переведення боргу має відобразитися зміна боржника: Дт 377 Кт 371. Таким чином, закриється заборгованість зі первинним боржником і відкриється заборгованість із новим боржником.

Проведення такі:

  • Дт 371 Кт 311 - перераховано передоплату (аванс) за товари;
  • Дт 6441/ПН непідтверджена Кт 644 - нараховано податковий кредит із ПДВ — податкова накладна ще не зареєстрована в ЄРПН;
  • Дт 641 Кт 6441 - підтверджено податковий кредит із ПДВ — податкова накладна зареєстрована в ЄРПН;
  • Дт 377 Кт 371 – укладено договір про переведення боргу;
  • Дт 641 Кт 644  (червоне сторно) - відкориговано податковий кредит із ПДВ (методом «сторно») на підставі розрахунку коригування[1]
  • Дт 281 Кт 377/631 - отримано товар від нового боржника;
  • Дт 6441 Кт 377/631 - відображено податковий кредит із ПДВ — податкова накладна ще не зареєстрована в ЄРПН;
  • Дт 641 Кт 6441 - підтверджено податковий кредит із ПДВ — податкова накладна, зареєстрована в ЄРПН
  • Дт 631 Кт 377 (якщо було використано субрахунок 631) - проведено залік заборгованостей.


[1] Податківці в ІПК ДПС від 20.08.2018 р. №3596/6/99-99-15-03-02-15/ІПК зазначають, що зменшити суму «вхідного» ПДВ, включену до складу ПК з ПДВ, потрібно шляхом нарахування ПЗ з ПДВ на підставі пп. 198.5 ПКУ (Дт 949 Кт 641). Втім ми вважаємо, що слід відображати коригування ПК  на підставі розрахунку коригування. Про це ми також зазначали тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025753
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545