• Посилання скопійовано

Поворотна фіндопомога від засновника: чи потрібно нотаріально посвідчувати договір?

Чи потрібно нотаріально посвідчувати договір про надання ПФД засновником у сумі 200 тис. грн? Який бухгалтерський облік такої операції?

Нотаріальне посвідчення договору ПФД

Згідно з пп. 14.1.257 ПКУ, поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Своєю чергою, термін «поворотна фінансова допомога» — це лише податковий термін. У цивільному законодавстві вона відповідає терміну «безпроцентна грошова позика» (ст. 1048 ЦКУ).

Отже, при оформленні договору про надання поворотної фінансової допомоги фактично має місце договір позики. Утім, позаяк у вітчизняному законодавстві зміст договору має перевагу над його назвою, то не так важливо, як ви цей договір назвете. Головне, щоб він містив усі обов'язкові норми, властиві договору позики (зокрема, зазначаються сума поворотної допомоги, термін та умови її повернення. Якщо допомога повертатиметься частинами, то має бути передбачено графік її повернення).

За загальним правилом, відповідно до п. 4 ст. 203 ЦКУ правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Зокрема, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Правочини між фізичною та юридичною особою, крім правочинів, передбачених ч. 1 ст. 206 ПКУ (які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення), належить вчиняти у письмовій формі.

Тож, договір про надання ПФД фізичною особою (засновником) юридичній слід вчиняти виключно в письмовій формі.

Що ж до порядку обов’язкового нотаріального посвідчення договорів, укладених у письмовій формі, то ст. 209 ЦКУ каже наступне. Правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. На вимогу фізичної або юридичної особи будь-який правочин з її участю може бути нотаріально посвідчений.

Що ж до договорів позики, то в обов’язковому порядку за законодавством підлягають нотаріальному посвідченню лише:

  • договір позики будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) на строк 3 роки і більше;
  • договір позики транспортного засобу за участю фізичної особи.

Таким чином, якщо ані підприємство, ані засновник не вимагають нотаріального посвідчення договору про надання ПФД, то такий договір може бути укладено у письмовій формі без нотаріального посвідчення, не залежно від його суми.

Проте нагадаємо, що на суму внесеної (та поверненої) готівкою в касу підприємства ПФД фізособою поширюються готівкові обмеження у розмірі 50 000 гривень протягом одного дня від однієї особи. При внесенні коштів фізособою на рахунок юрособи (наприклад, через касу банку) такі обмеження не застосовуються.

 

Бухгалтерський облік

Сума отриманої ПФД підприємством не включається до складу доходу, оскільки вона не призводить до збільшення активів або зменшення зобов’язань, що обумовлює зростання власного капіталу.

Для відображення позик залежно від строків, отриманих не від банківських установ, передбачено субрахунки:

  • 505 «Інші довгострокові позики в національній валюті» або 506 «Інші довгострокові позики в іноземній валюті», якщо строк повернення позики згідно із договором більший як 12 місяців з дати складання фінзвітності (закінчення звітного періоду);
  • 685 «Розрахунки з іншими кредиторами», якщо позику слід повернути не пізніше, ніж протягом 12 місяців з дати складання фінзвітності (закінчення звітного періоду);
  • 605 «Прострочені позики в національній валюті» або 606 «Прострочені позики в іноземній валюті», якщо строк погашення позики згідно із договором вже минув (але строк давності за такою заборгованістю ще не сплинув).

Отже, отримання короткострокової ПФД в обліку відображається записом Дт 311 Кт 685, а повернення Дт685 Кт 311.

А якщо строк повернення такої ПФД перевищує 12 календарних місяців, то надходження таких коштів відображається записом Дт 311 Кт 55, а в році її повернення вона переводиться у склад поточної заборгованості записом Дт 55 Кт 611. ЇЇ погашення відображається записом Дт 611 Кт 311.

Зверніть увагу, що у разі, якщо строк повернення ПФД більше одного року, заборгованість підприємства за нею є довгостроковою і вимагає дисконтування (детальніше про це ми писали тут).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202512
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202529
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025222
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025661
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202541