Головна Усі консультації Облік та звітність Облік окремих операцій

Поворотна фіндопомога від засновника: чи потрібно нотаріально посвідчувати договір?

Чи потрібно нотаріально посвідчувати договір про надання ПФД засновником у сумі 200 тис. грн? Який бухгалтерський облік такої операції?

Нотаріальне посвідчення договору ПФД

Згідно з пп. 14.1.257 ПКУ, поворотна фінансова допомога — це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Своєю чергою, термін «поворотна фінансова допомога» — це лише податковий термін. У цивільному законодавстві вона відповідає терміну «безпроцентна грошова позика» (ст. 1048 ЦКУ).

Отже, при оформленні договору про надання поворотної фінансової допомоги фактично має місце договір позики. Утім, позаяк у вітчизняному законодавстві зміст договору має перевагу над його назвою, то не так важливо, як ви цей договір назвете. Головне, щоб він містив усі обов'язкові норми, властиві договору позики (зокрема, зазначаються сума поворотної допомоги, термін та умови її повернення. Якщо допомога повертатиметься частинами, то має бути передбачено графік її повернення).

За загальним правилом, відповідно до п. 4 ст. 203 ЦКУ правочин має вчинятися у формі, встановленій законом. Зокрема, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Правочини між фізичною та юридичною особою, крім правочинів, передбачених ч. 1 ст. 206 ПКУ (які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення), належить вчиняти у письмовій формі.

Тож, договір про надання ПФД фізичною особою (засновником) юридичній слід вчиняти виключно в письмовій формі.

Що ж до порядку обов’язкового нотаріального посвідчення договорів, укладених у письмовій формі, то ст. 209 ЦКУ каже наступне. Правочин, який вчинений у письмовій формі, підлягає нотаріальному посвідченню лише у випадках, встановлених законом або домовленістю сторін. На вимогу фізичної або юридичної особи будь-який правочин з її участю може бути нотаріально посвідчений.

Що ж до договорів позики, то в обов’язковому порядку за законодавством підлягають нотаріальному посвідченню лише:

  • договір позики будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) на строк 3 роки і більше;
  • договір позики транспортного засобу за участю фізичної особи.

Таким чином, якщо ані підприємство, ані засновник не вимагають нотаріального посвідчення договору про надання ПФД, то такий договір може бути укладено у письмовій формі без нотаріального посвідчення, не залежно від його суми.

Проте нагадаємо, що на суму внесеної (та поверненої) готівкою в касу підприємства ПФД фізособою поширюються готівкові обмеження у розмірі 50 000 гривень протягом одного дня від однієї особи. При внесенні коштів фізособою на рахунок юрособи (наприклад, через касу банку) такі обмеження не застосовуються.

 

Бухгалтерський облік

Сума отриманої ПФД підприємством не включається до складу доходу, оскільки вона не призводить до збільшення активів або зменшення зобов’язань, що обумовлює зростання власного капіталу.

Для відображення позик залежно від строків, отриманих не від банківських установ, передбачено субрахунки:

  • 505 «Інші довгострокові позики в національній валюті» або 506 «Інші довгострокові позики в іноземній валюті», якщо строк повернення позики згідно із договором більший як 12 місяців з дати складання фінзвітності (закінчення звітного періоду);
  • 685 «Розрахунки з іншими кредиторами», якщо позику слід повернути не пізніше, ніж протягом 12 місяців з дати складання фінзвітності (закінчення звітного періоду);
  • 605 «Прострочені позики в національній валюті» або 606 «Прострочені позики в іноземній валюті», якщо строк погашення позики згідно із договором вже минув (але строк давності за такою заборгованістю ще не сплинув).

Отже, отримання короткострокової ПФД в обліку відображається записом Дт 311 Кт 685, а повернення Дт685 Кт 311.

А якщо строк повернення такої ПФД перевищує 12 календарних місяців, то надходження таких коштів відображається записом Дт 311 Кт 55, а в році її повернення вона переводиться у склад поточної заборгованості записом Дт 55 Кт 611. ЇЇ погашення відображається записом Дт 611 Кт 311.

Зверніть увагу, що у разі, якщо строк повернення ПФД більше одного року, заборгованість підприємства за нею є довгостроковою і вимагає дисконтування (детальніше про це ми писали тут).

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Облік та звітність / Облік окремих операцій
Теги:
Позика , Облік , Договір , Фінансова допомога

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі