За договором комісії, одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента (ст. 1011 ЦКУ). Натомість за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії (ст. 1000 ЦКУ).
Бухоблік
Кошти, перераховані комісіонеру на придбання товарів, комітент відображає на субрахунку 371 «Розрахунки за виданими авансами» або 377 «Розрахунки з іншими дебіторами». Вважаємо, оскільки кошти перераховуються не напряму продавцю товару, а посереднику, то правильніше застосовувати субрахунок 377.
Що стосується первісної вартості товарів, придбаних за допомогою договору комісії, то зазначимо таке:
До первісної вартості придбаних товарів комітент включає всі витрати, зазначені в п. 9 П(С)БО 9, зокрема:
- суми, сплачені згідно з договором комісії комісіонеру за придбаний товар, за вирахуванням непрямих податків;
- суми непрямих податків у зв'язку з придбанням товарів, які не відшкодовуються підприємству;
- транспортно-заготівельні витрати (компенсація комісіонеру витрат з доставки товару);
- інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням товарів і доведенням їх до стану, в якому вони придатні для використання у запланованих цілях.
Водночас, що стосується комісійної винагороди, то вважаємо, що вона не повинна входити до первісної вартості товарів, оскільки суми, пов'язані з посередницькими послугами з придбання запасів, були виключені з переліку витрат, що включаються до первісної вартості запасів, ще у 2000 році (у минулому це абз.3 п. 9 П(С)БО 9, який виключений наказом Мінфіну від 14.06.2000 р. №131). Тобто напрошується висновок, що оскільки Мінфін виключив із первісної вартості «посередницькі» послуги, то їх не варто наразі кваліфікувати як інші витрати, які безпосередньо пов'язані з придбанням товарів.
Отже, вважаємо, що сума винагороди не включається до первісної вартості запасів, придбаних через комісіонера. Її комітент відображає у складі інших операційних витрат (субрахунок 949).
Більше того, таку позицію має й ДПС. Так, у «Віснику» від 20.10.2017 р., №39 (943) у матеріалі «ЗЕД: Посередницькі договори» вони зазначають таке: «Суму посередницької винагороди комітент відображає у складі інших операційних витрат».
Звичайно ж методику обліку регулює Мінфін, тому заради уникнення непорозумінь радимо отримати від Мінфіну індивідуальну консультацію.
Податок на прибуток
У ПКУ не передбачено будь-яких окремих податкових різниць коригувань щодо операцій, які здійснені у межах договорів комісії на придбання товарів. Тому вони відображаються комітентом виключно за бухобліковими правилами.
ПДВ
Передання товарів згідно з договорами, за якими сплачується комісія (винагорода) за продаж або купівлю, вважається постачанням товарів (пп. "е" пп. 14.1.191 ПКУ). Втім оскільки комісіонер не є платником ПДВ, то відповідно комітент не матиме права на ПК з ПДВ при придбанні таких товарів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити