• Посилання скопійовано

Помилково отримані кошти: як облікувати?

Нерезидент помилково перерахував кошти на валютний рахунок юрособі. Кошти надійшли на розподільчий рахунок. На наступний день надійшли на валютний рахунок та були відправлені (перераховані) назад нерезиденту. Як відобразити це в обліку?

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону про бухоблік підставою для бухобліку господарських операцій є первинні документи. В цьому випадку джерелом інформації про отримані «помилкові» кошти є банківська виписка, яка згідно з Переліком №578/56 належить до первинних документів. Те, що виписка банку може вважатися "первинкою!, підтверджують і фіскали в УПК №583.

Тому на підставі банківської виписки відображаємо надходження коштів у бухобліку (Дт 31). Проте одночасно з надходженням коштів слід показати і кредиторську заборгованість, адже гроші нам не належать й ми їх маємо повернути. Для цього радимо використати рахунок 685 "Розрахунки з іншими кредиторами".

Крім цього, оскільки кошти надійшли на розподільчий рахунок (Дт 316), а на наступний день на поточний (Дт 312) (додатково див. тут), із якого й було проведено повернення коштів, то може виникнути курсова різниця. Вважаємо, що вона має місце в обліку, адже в залежності від того, як зіграв курс, підприємство-помилковий отримувач повертає або менше, або більше коштів в гривневому еквіваленті.

Якщо у зв’язку з несвоєчасним поверненням коштів довелося сплатити підприємству-помилковому отримувачу ще й пеню банку або інфляційні і 3% річних, ці суми вирушають до складу інших операційних витрат (Дт 948  Кт 685) (п. 20 П(С)БО 16). Комісія також відобразиться у витратах підприємства – Дт 92 Кт 311. Про це ми також писали тут.

Таким чином, мають бути такі проведення:

  • Дт 316 Кт 685 – отримано помилкові кошти на розподільчий рахунок;
  • Дт 312 Кт 316 – перераховано кошти на поточний рахунок;
  • Дт 685 Кт 312 – повернено кошти нерезиденту;
  • Дт 316 /945 Кт 714/316 – відображено курсову різницю позитивну/негативну;
  • Дт 92 Кт 311 – комісія банка за проведення операції.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1117
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202552
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202527
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025125