• Посилання скопійовано

Заборгованість за корпоративні права: чи можна списати?

Чи можна списати заборгованість за придбані корпоративні права?

Після наступного дня, після закінчення строку обов’язкового платежу згідно з укладеним договором (за умовами запитання - це 31.12.2020 р.), сума кредиторської заборгованості набуває статусу простроченої заборгованості.

Зобов'язання   визнається,  якщо  його  оцінка  може  бути  достовірно визначена та є ймовірність  зменшення  економічних  вигід у майбутньому внаслідок його погашення. Якщо на дату балансу раніше визнане зобов'язання не підлягає погашенню,  то  його  сума включається до складу доходу звітного періоду (п. 5 П(С)БО 11). В обліку таке списання слід відобразити за кредитом 745 "Дохід від безоплатно одержаних активів".

Якщо таку заборгованість не буде погашено до моменту закінчення строку позовної давності, вона вважається заборгованістю за якою минув строк позовної давності.  Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки. Початок відліку строку позовної давності припадає на момент виникнення кредиторської заборгованості.

Відповідно до ч. 5 ст. 261 ЦКУ: "За зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання”.

Позовна давність відповідно до ст. 259 ЦКУ може бути збільшена за домовленістю сторін. За домовленістю з кредитором, через укладання договору в письмовій формі, підприємство має шанси відстрочити термін списання заборгованості. 

Для довідки: за ЗЕД - договором купівлі-продажу товарів, позовна давність становить чотири роки згідно з ст. 8 Конвенції про позовну давність у міжнародній купівлі-продажу товарів. Але такий строк застосовується лише до країн учасниць Конвенції, Республіка Кіпр сюди не відноситься.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Чи можна залишок рахунку 23 врахувати у складі собівартості продукції?
    Дохід сільгосппідприємства за минулий рік перевищив 40 млн грн, тому воно з цього року перейшло на квартальний податковий період. Станом на 31.03.2025 р. на рахунку 23 зібралися витрати, що стосуються урожаю поточного року, при отриманні якого планується реалізація готової продукції. Разом з цим, у I кварталі 2025 року отримано дохід від реалізації продукції, виробленої у минулому році. Чи можна залишок рахунку 23 відобразити у складі собівартості реалізованої продукції у I кварталі 2025 року?
    10.04.2025201
  • Коли визнавати дохід при наданні пакету послуг з річного обслуговування авто?
    ТОВ реалізує річний комплексний пакет послуг з обслуговування вантажного авто за фіксованою ціною. Клієнт сплачує наперед і має право протягом року необмежено користуватись зазначеними послугами (діагностика, монтаж/демонтаж, балансування тощо) без додаткової оплати. Як у даному випадку визнати дохід та оподаткувати?
    10.04.2025103
  • Коли можна списати арештоване майно?
    Під час проведення виконавчих дій проведено опис та арешт рухомого майна (автомобіль), належного ТОВ-боржнику. Як боржнику списати автомобіль? Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ?
    09.04.202532
  • Бухгалтерський облік зменшення статутного капіталу ТОВ
    ТОВ має статутний капітал 3 млн грн, з яких погашено 2359250 грн, а не погашено 640750 грн. Товариство прийняло рішення зменшити статутний капітал до 2 млн грн. Як правильно відобразити зменшення статутного капіталу в бухгобліку? Які бухгалтерські проведення необхідно здійснити для оформлення зменшення статутного капіталу з 3 млн грн до 2 млн грн?
    07.04.2025103
  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    04.04.202547