За пп. 2 пп. 292.1 ПКУ, доходом для юрособи на ЄП є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.
Тобто дохід буде оподатковуватися у періоді, коли юрособа-«єдинник» отримала кошти на свій поточний рахунок або до каси. Отже, на відміну від бухобліку, діє «касовий метод».
Пунктом 292.6 ПКУ визначено, що датою отримання доходу платниками єдиного податку є дата надходження коштів платнику ЄП у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для «єдинника» III групи - платника ПДВ датою отримання доходу також є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.
Отже, при списанні саме дебіторської заборгованості, зазначена сума не є доходом, відповідно, для юрособи на ЄП не виникає жодних податкових наслідків.
Відповідно до п. 7 розділу І П(С)БО 25 платники ЄП можуть включати поточну дебіторську заборгованість до підсумку балансу за її фактичною сумою. Поточну дебіторську заборгованість, щодо якої не передбачено створення резерву сумнівних боргів, в разі визнання її безнадійною списують з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат: Дт 944 Кт 371 (377).
Отже, юрособа на ЄП, яка не створює резерв сумнівних боргів, поточну дебіторську заборгованість в періоді, в якому сплив термін позовної давності, списує на рахунок 944 «Сумнівні та безнадійні борги».
Що стосується заборгованості 2014 року, то оскільки вона не була своєчасно списана в періоді визнання її безнадійною, цю ситуацію слід розглядати як помилку.
Щоб виправити помилки минулих років, які вплинули на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), П(С)БО 6 пропонує відкоригувати сальдо нерозподіленого прибутку на початок звітного року. Якщо у підприємства замість нього непокритий збиток — коригувати доведеться його (див. лист Мінфіну від 23.02.2010 р. №31-34000-20-10/3939). Згідно з Інструкцією №291, виправлення помилок минулих років слід проводити через рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» в кореспонденції з рахунками бухобліку відповідних об’єктів класів 1 — 6 , в даному випадку це розрахунки (див. листи Мінфіну від 30.12.09 р. №31-34000-10-10/36311, від 17.07.13 р. №31-08410-07-29/21303).
Відповідно до Методичних рекомендації №356, дані про виправлення помилок минулих років, оформлені бухгалтерською довідкою, у регістри бухгалтерського обліку записуються у місяці складання цієї бухгалтерської довідки.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити