• Посилання скопійовано

Списання безнадійної дебіторської заборгованості «єдинником» : що з оподаткуванням?

Юрособа на ЄП тимчасово не веде діяльність, але має безнадійну дебіторську заборгованість, частину якої не списали при ліквідації ФОПа у 2014 р. Частина списується у зв'язку із спливом терміну позовної давності. Резерв сумнівних боргів не створювався. Чи потрібно списувати на витрати ,чи за рахунок прибутку? Чи потрібно сплатити при цьому ЄП?

За пп. 2 пп. 292.1 ПКУ, доходом для юрособи на ЄП є будь-який дохід, включаючи дохід представництв, філій, відділень такої юрособи, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній пп. 292.3 ПКУ.

Тобто дохід буде оподатковуватися у періоді, коли юрособа-«єдинник» отримала кошти на свій поточний рахунок або до каси. Отже, на відміну від бухобліку, діє «касовий метод».

Пунктом 292.6 ПКУ визначено, що датою отримання доходу платниками єдиного податку є дата надходження коштів платнику ЄП у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для «єдинника» III групи - платника ПДВ датою отримання доходу також є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності.

Отже, при списанні саме дебіторської заборгованості, зазначена сума не є доходом, відповідно, для юрособи на ЄП не виникає  жодних податкових наслідків.

Відповідно до п. 7 розділу І П(С)БО 25 платники ЄП можуть включати поточну дебіторську заборгованість до підсумку балансу за її фактичною сумою.  Поточну дебіторську заборгованість, щодо якої не передбачено створення резерву сумнівних боргів, в разі визнання її безнадійною списують з балансу з відображенням у складі інших операційних витрат: Дт 944 Кт 371 (377).

Отже, юрособа на ЄП, яка не створює резерв сумнівних боргів,  поточну дебіторську заборгованість в періоді, в якому  сплив термін позовної давності, списує на рахунок 944 «Сумнівні та безнадійні борги».

Що стосується заборгованості 2014 року, то оскільки вона не була своєчасно списана в періоді визнання її безнадійною, цю ситуацію слід розглядати як помилку.

Щоб виправити помилки минулих років, які вплинули на величину нерозподіленого прибутку (непокритого збитку),  П(С)БО 6 пропонує відкоригувати сальдо нерозподіленого прибутку  на початок звітного року. Якщо у підприємства замість нього непокритий збиток — коригувати доведеться його (див. лист Мінфіну від 23.02.2010 р. №31-34000-20-10/3939). Згідно з Інструкцією №291, виправлення помилок минулих років слід проводити через рахунок 44 «Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)» в кореспонденції з рахунками бухобліку відповідних об’єктів класів 1 — 6 , в даному випадку це розрахунки (див. листи Мінфіну від 30.12.09 р. №31-34000-10-10/36311, від 17.07.13 р. №31-08410-07-29/21303).

Відповідно до Методичних рекомендації №356, дані про виправлення помилок минулих років, оформлені бухгалтерською довідкою, у регістри бухгалтерського обліку записуються у місяці складання цієї бухгалтерської довідки.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Витрати на утилізацію небезпечних відходів від ліквідації ОЗ: як облікувати?
    Чи визнаються витрати на утилізацію небезпечних відходів, отриманих від ліквідації ОЗ, "витратами", пов'язаними з вибуттям ОЗ, чи вони мають визнаватися як "запаси" від ліквідації ОЗ, але фактично активами не визнаються, оскільки їх використання у подальшому виробничому процесі не передбачається? На якому рахунку доцільно обліковувати витрати на утилізацію таких відходів, на рахунку "Інші витрати" (97) чи на рахунку "Інші витрати операційної діяльності" (94), зважаючи на списання ОЗ та виникнення витрат по ліквідації відходів у різних звітних періодах?
    23.05.2025102
  • Грант на виробництво комп'ютерної гри: як відобразити в обліку?
    ТОВ - резидент Дія Сіті, платник ПНВК, отримало грант від міжнародної компанії на виробництво комп'ютерної гри. Як відобразити в обліку? Чи потрібно оподатковувати?
    23.05.202530
  • Придбання у нерезидента і подальший продаж резиденту програмного забезпечення: облік та ПДВ
    Підприємство, резидент України, сплачує постачальнику нерезиденту 1000 євро за програмне забезпечення (для обладнання), яке буде передане засобами онлайн по електронній пошті. Це програмне забезпечення для обладнання воно придбаває для покупця - резидента України і передаємо йому код доступу. Як правильно оприбуткувати це ПЗ: як послугу чи товар? Чи повинно підприємство нараховувати ПДВ при придбанні ПЗ?
    23.05.202581
  • Облік електроенергії від СЕС: основи та розподіл витрат
    ТОВ встановило сонячну дахову ЕС. Чи потрібно і як саме обліковувати кількість виробленої та спожитої електроенергії, згенерованої цією СЕС?
    22.05.2025131
  • Чи можлива дооцінка ОЗ з нульовою залишковою вартістю?
    Як провести дооцінку пожежної машини з нульовою залишковою вартістю (первісна вартість та знос – 45272,29 грн), якщо її справедлива вартість станом на 31.12.2024 р. становить 476442,00 грн? Як визначити ліквідаційну вартість (0 грн або 1000 грн) та розрахувати амортизацію після переоцінки?
    22.05.202559