• Посилання скопійовано

До якої групи ОЗ відносятся напіввагони для перевезення вантажів залізничним транспортом?

До якої групи основних засобів відносятся напіввагони для перевезення вантажів залізничним транспортом? Який термін корисного використання для розрахунку амортизації? Як розрахувати амортизацію напіввагонів для визначення витрат в цілях оподаткування?

У пп. 145.1 ПКУ та П(С)БО 7 наведено класифікацію основних засобів для цілей податкового обліку. Але виникають ситуації, коли бухгалтеру проблематично визначити до якої групи ОЗ віднести придбаний товар. Тому у пригоді стає старий класифікатор ОЗ ДК 013-97. Мінфін у своїх листах неодноразово звертав увагу на те, що можна використовувати цей Класифікатора для цілей класифікації ОЗ у бухгалтерському обліку (листи від 28.03.2014 р. №31-08410-07-21/6647, від 05.12.2011 р. №31-08410-07-10/30264). 

Тож керуючись класифікатором ОЗ ДК 013-97 визначаємо, що навіввагони для перевезення ватажів залізничним транспортом відноситься до транспортних засобів. Податковий кодекс відносить усі транспортні засоби до 5-ї групи з мінімально допустимим строком корисного використання 5 років (пп. 145.1 ПКУ).

Строк корисного використання (експлуатації) — це період часу, протягом якого підприємство очікує використовувати активи за їх призначенням.

Для обґрунтованого встановлення строків експлуатації об’єктів ОЗ необхідно враховувати такі чинники:

  • очікуваний час використання об’єкту, виходячи з його очікуваної потужності або фізичної продуктивності;
  • очікуваний фізичний та моральний знос з урахуванням інтенсивності використання об’єкту, якості сервісного обслуговування, а також змін та вдосконалення виробництва;
  • правові або інші обмеження щодо використання об’єкта основних засобів.

Але строки для всіх основних засобів різні. Для визначення строку корисної експлуатації напіввагону можна керуватися Типовими строками корисної експлуатації основних засобів, які наведені в додатку 1 до Методрекомендацій щодо облікової політики. В ній зазначено, що строк корисного використання на рухомий склад залізничного, повітряного та іншого транспорту (підгрупи 1 — 2), зокрема, рухомий склад залізничного (електровози, тепловози, паровози, мотовози, мотодрезини, вагони, платформи, цистерни, дизель-електроходи тощо) встановлено 20 років.

Транспортні засоби для цілей податкового обліку вважаються основними засобами, якщо вони відповідають критеріям, наведеним у пп. 14.1.138 ПКУ. Витрати на придбання основних засобів підлягають амортизації. Метод амортизації визначається наказом про облікову політику підприємства з-поміж методів, перерахованих у пп. 145.1.5 ПКУ. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025753
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545