• Посилання скопійовано

Продаж основних засобів за балансовою вартістю: податкові наслідки

Підприємство у складі основних засобів має комп’ютери і офісні меблі. Прийняли рішення про їх продаж. Деякі з них є повністю замортизованими. Які податкові наслідки продажу таких основних засобів за балансовою вартістю? Чи є якісь особливості при продажу таких основних засобів фізособі?

ПДВ

Згідно з пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Своєю чергою, відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

При цьому база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижчою від балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Таким чином, при продажу ОЗ базою оподаткування ПДВ буде договірна вартість, але не нижчою за балансову вартість таких ОЗ. Якщо балансова вартість дорівнює їх договірній ціні, то відповідно ПЗ визнаються у сумі такої договірної вартості. Якщо балансова вартість ОЗ дорівнює нулю, а договірна вартість не нульова, то ПДВ нараховується виходячи з договірної вартості.

 

Податок на прибуток

Як зазначено у пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Якщо підприємство застосовує коригування ФР до оподаткування, то при продажу ОЗ можуть виникнути наступні податкові різниці:

за п. 138.1 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується:

- на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, у разі ліквідації або продажу такого об’єкта.

- на суму залишкової вартості окремого об’єкта невиробничих основних засобів або невиробничих нематеріальних активів, визначеної відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, у разі ліквідації або продажу такого об’єкта;

за п. 138.2 ПКУ фінансовий результат до оподаткування зменшується:

- на суму залишкової вартості окремого об’єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень п. 138.3 ПКУ, у разі ліквідації або продажу такого об’єкта;

- на суму первісної вартості придбання або виготовлення окремого об’єкта невиробничих основних засобів або невиробничих нематеріальних активів та витрат на їх ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення, у тому числі віднесених до витрат відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, у разі продажу такого об’єкта невиробничих основних засобів або нематеріальних активів, але не більше суми доходу (виручки), отриманої від такого продажу.

 

Бухгалтерський облік

Бухгалтерський облік буде дещо відрізнятись при продажу повністю замортизованих ОЗ та ОЗ у яких ще є балансова вартість. Спочатку розглянемо облік операції з реалізації недоамортизованих ОЗ.

Спочатку об'єкт ОЗ визнається таким, що утримується для продажу. Згідно з п. 9 П(С)БО 27 необоротні активи, утримувані для продажу, відображаються в бухобліку та фінзвітності на дату балансу за найменшою з двох величин - балансовою вартістю або чистою вартістю реалізації. Цю операцію здійснюють тоді, коли стає відомо, що цей об'єкт ОЗ продаватиметься. У цей момент ОЗ переводиться зі складу необоротних активів до складу оборотних, а також списується накопичена амортизація цього об'єкта ОЗ. У бухобліку робляться такі записи: Д-т 286 К-т 10 — на залишкову вартість об'єкта ОЗ та Д-т 131 К-т 10 — на суму накопиченої амортизації.

Після цього відображається безпосередньо продаж об'єкта ОЗ — передання його покупцеві. При цьому одночасно із визнанням доходу від продажу об'єкта ОЗ визнаються і витрати — балансова (залишкова) вартість об'єкта ОЗ (яку вже перенесено на рахунок 286), а також решта витрат, пов'язаних з його реалізацією. У бухобліку робляться такі записи: Д-т 361 К-т 712, Д-т 943 К-т 286, 631.

Що ж до повністю замортизованих ОЗ, то зважаючи на те, що їх балансова вартість є нульовою, переводити такий об’єкт ОЗ на субрахунок 286 "Необоротні активи та групи вибуття, утримувані для продажу" не потрібно. Крім того, оскільки залишкової вартості немає, то й проведення з її списання, на рахунок витрат також не буде.

Такий об’єкт ОЗ списується записом Дт 131 Кт 10, дохід у розмірі договірної вартості такого ОЗ (за вирахунком непрямих податків) відображається записом Дт 361 Кт 712.

 

Продаж фізособі

При продажу товарів фізособі облік та податкові наслідки з ПДВ і податку на прибуток будуть аналогічними до наведених вище. Однак при такому продажу необхідно зважати на звичайну ціну з метою оподаткування ПДФО та ВЗ.

Річ в тім, що відповідно до пп. 164.2.17 ПКУ, до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку, крім сум, зазначених у пп. 165.1.53 ПКУ.

Звертаємо увагу, що на відміну від ПДВ при визначені розміру знижки необхідно виходити зі звичайно ціни таких ОЗ.

Звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, то вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін (пп. 14.1.71 ПКУ).

Ринковою ціною є ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах (пп. 14.1.219 ПКУ).

Крім того, розмір такої знижки буде оподатковуватися й військовим збором за ставкою 1,5%.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»